Studia podyplomowe nauczanie geografii i przyrody w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/130/studia/podyplomowe/nauczanie-geografii-i-przyrody-w-szkolach-podstawowych-i-ponadpodstawowych/src-BlogNauczGeografii

Wykonywanie pracy zarobkowej dla wielu osób jest przyjemnością. Zdobywanie doświadczenia może prowadzić do awansu na kolejne stanowisko pracy. Jednak w wielu zakładach pracy wymagane jest też konkretne wykształcenie, aby móc otrzymać awans. A nawet może się zdarzyć, że w ogóle do podjęcia pracy w miejscu, które nam najbardziej pasuje trzeba spełniać konkretne wymagania. I co wtedy? Obecnie naprawdę nie ma problemu z podnoszeniem wykształcenia, ponieważ są dostępne różne oferty placówek edukacyjnych, które pozwalają na naukę w dogodny dla osób pracujących sposób. Okazuje się, że najczęściej wybierane są studia podyplomowe, ponieważ po kilku semestrach można uzyskać świadectwo ukończenia kolejnej uczelni.

Studia podyplomowe powszechne są zwłaszcza wśród nauczycieli. Obecnie po wprowadzeniu Rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 roku, każdy kandydat na nauczyciela musi mieć ukończone studia przedmiotowe, przygotowanie pedagogiczne i co najmniej stopień magistra lub ukończone studia II stopnia. Okazuje się, że właśnie przygotowanie pedagogiczne jest najbardziej problematyczne, ponieważ wiele uczelni nie prowadzi osobnych zajęć z niego, a MEN wymaga nauki co najmniej przez 270 godzin i jeszcze potwierdzenia tego dokumentem. Najłatwiej taką kwalifikację zapewnić sobie właśnie na studiach podyplomowych.

Nauczyciele bardzo chętnie korzystają też z innych kierunków pedagogicznych, jak choćby pedagogika specjalna, która umożliwia nabycie kwalifikacji do pracy z dziećmi, które wymagają szczególnego podejścia. Wiele osób zapisuje się też na studia umożliwiające naukę drugiego i kolejnego przedmiotu, ponieważ od liczby godzin przepracowanych w szkole zależy ich wynagrodzenie, a nie każda osoba uczy tak popularnych przedmiotów jak język polski czy matematyka. Zatem studia podyplomowe nauczanie geografii i przyrody w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych albo z innych przedmiotów jak WOS i geografia, przyroda czy biologia będą odpowiednie dla osób, które chcą realizować dodatkowe lekcje w szkołach.

Takie studia można znaleźć między innymi w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Uczelnia ta oferuje naukę przez e-learning, dzięki czemu nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby się uczyć. Przy napiętym grafiku nauczyciela jest to świetne rozwiązanie. Jednostka ma kwalifikacje do prowadzenia studiów podyplomowych, ponieważ spełnia wymagania MEN i MNiSW. Warto wiedzieć, że ma już 20 lat doświadczenia, które przekłada się na setki absolwentów. Studia prowadzone są na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.