Studia podyplomowe Tyflopedagogika – studia uzupełniające po kursie kwalifikacyjnym

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/556/studia/podyplomowe/tyflopedagogika-studia-uzupelniajace-po-kursie-kwalifikacyjnym/src-BlogTyflopedagogika

Wady wzroku z roku na rok orzekane są u coraz większej ilości osób. Nie tylko u osób dorosłych, które na przykład nadwyrężają wzrok podczas pracy zawodowej, ale i u dzieci. Coraz więcej maluchów diagnozowanych jest z poważanymi wadami wzroku, które nawet leczone wciąż będą uciążliwe i mogą powodować dyskomfort w codziennym życiu. Niestety w Polsce żyje też wiele osób niedowidzących i niewidomych, które też potrzebują specjalistycznej opieki. Na domiar złego w wyniku schorzeń lub przykrych wypadków sporo osób traci wzrok i nagle zmienia się ich całe życie. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie mogą się choćby dalej uczyć czy pracować zawodowo. Osoby, które są przeszkolone w zakresie pedagogiki do pracy właśnie z taką grupą osób ze specjalnymi potrzebami to tyflopedagodzy.

Tyflopedagogika zajmuje się wychowaniem i nauczaniem właśnie osób z wadą wzroku, w tym niewidomych i ociemniałych. Jest to jeden z działów pedagogiki specjalnej, który można studiować albo jako studia I i II stopnia lub też jako studia podyplomowe. Co nam dadzą studia na tym kierunku. Przede wszystkim będziemy mogli pracować z osobami o specjalnych potrzebach. Pierwszą grupą są osoby od urodzenia niewidome lub niedowidzące, które już od najwcześniejszych lat potrzebują innego systemu nauczania. Drugą grupą są osoby, które częściowo lub całkowicie utraciły zdolność widzenia w trakcie życia czy to przez chorobę czy przez wypadek. Takie osoby muszą się przede wszystkim dostosować do tej ogromnej zmiany i od nowa nauczyć poruszać się, komunikować w społeczeństwie czy nawet radzić sobie z prostymi obowiązkami domowym. W wypadku dzieci i młodzieży szkolnej potrzebne będzie też nauczenie ich nowych metod nauki, aby ich edukacja nadal mogła trwać.

Takie studia podyplomowe tyflopedagogika – studia uzupełniające po kursie kwalifikacyjnym można znaleźć w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, gdzie również można zacząć inne studia podyplomowe z zakresu kierunków pedagogiki specjalnej. Jeśli ktoś wcześniej nie ukończył kursu w tym kierunku może zacząć też studia podyplomowe od podstaw, które będą trwały nieco dłużej. Uczelnia jest jednostką prowadzącą zajęcia przez platformę e-learningową. Dzięki temu nawet osoby pracujące mogą się swobodnie uczyć kolejnego kierunku. Do tego Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada certyfikat ISO i spełnia wymagania MEN oraz MNiSW.

Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.