Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/746/studia/podyplomowe/terapia-pedagogiczna-pedagogika-korekcyjna/src-BlogTerPedagog
Coraz więcej dorosłych osób zapisuje się na terapie. A co z młodymi osobami? Niestety dzieci i młodzieży również potrzebują różnego rodzaju terapii. U niektórych dzieci potrzebna jest choćby terapia pedagogiczna, które pomoże im w pokonaniu trudności dnia codziennego, jak nauka w szkole czy pomoc w zwalczeniu obaw związanych z uczęszczaniem do niej. Wiele dzieci cierpi z powodu niepowodzenia w zdobywaniu dobrych stopni, czy też nie ma motywacji do nauki. I z takimi problemami można poradzić sobie wprowadzając terapię pedagogiczną, bowiem dąży ona do wszechstronnego rozwoju dziecka i jego zdolności percepcyjno-motorycznych oraz poznawczych. Terapii pedagogicznej wymagają też dzieci, które mają zdiagnozowaną dyskalkulię, dysortografię czy dysleksję. Jak więc widać potrzebna jest ona w wielu, czasem skrajnie różnych od siebie przypadkach. Gdzie można się jej nauczyć?
Odpowiednie mogą być studia podyplomowe Terapia pedagogiczna (Pedagogika korekcyjna) online. Na takie studia może zapisać się każda osoba, która ukończyła co najmniej I stopień studiów. Jednak ten kierunek szczególnie przyda się osobom pracującym z dziećmi i młodzieżą lub też przygotowującym się do takiej pracy. Nie tylko nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy powinni zdobyć taką wiedzę, również osoby, które w przyszłości chcą pracować z osobami z niepełnosprawnością intelektualną czy pracować w roli terapeuty zdobędą na nich odpowiedni zakres wiedzy. Posiadanie wiedzy z zakresu terapii pedagogicznej przyda się też kuratorom sądowym czy pracownikom poradni rodzinnych i psychologiczno-pedagogicznych. A nawet rodzicom, którzy chcą z dzieckiem pracować w domu.
Na ten kierunek studiów można się zapisać w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Obecnie studia online są tak samo uznawane jak studia stacjonarne i też podlegają kontroli MEN czy MNiSW. Ta uczelnia działa już od ponad 20 lat i w swojej ofercie posiada wiele różnych kierunków dedykowanych pracownikom oświaty. Warto wiedzieć, że studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. A po ich ukończeniu i zdaniu stosownych egzaminów otrzymuje się świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zgodne ze wzorem MNiSW.