Co to jest arteterapia?

metody-arteterapii

Arteterapia, czyli terapia przez sztukę, to metoda terapeutyczna, która opiera się na wyrażaniu emocji, myśli i doświadczeń poprzez różnorodne formy artystyczne. Dzięki niej osoby mogą lepiej zrozumieć siebie i otaczający je świat, co sprzyja leczeniu i regeneracji psychicznej. Jest to metoda wspierająca rozwój osobisty, poprawiająca samoświadomość i pomagająca w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Jaki wpływ na stan umysłu ma uprawianie sztuki, i którą z jej form wybrać?

Terapia poprzez sztukę

Zgodnie z definicją Brytyjskiego Stowarzyszenia Arteteraputów (The British Association of Art Therapists – BAAT), arteterapia jest formą psychoterapii, która poprzez łączenie sztuk wizualnych  z doradztwem personalnym i psychoterapią — ma znaczący wpływ na poprawę stanu emocjonalnego, umysłowego i fizycznego. Nie są tu istotne żadne artystyczne umiejętności, gdyż leczniczy jest sam proces tworzenia oraz możliwość autoekspresji — wyrażenia siebie i swoich emocji. Rolą arteterapeuty nie jest ocena walorów estetycznych wykonanych prac, a jedynie wsparcie w ich tworzeniu i budowaniu relacji; oczywiście, jeśli podczas zajęć okaże się, że pacjent ma uzdolnienia artystyczne, będzie to dodatkową korzyścią, która wpłynie na wzrost samooceny i tym samym na budowę lepszego stanu zdrowotnego. 

Funkcje arteterapii

Terapia odbywająca się za pomocą sztuki pełni kilka funkcji, które można wykorzystać w procesie leczenia:

  • korekcyjna:
    sprzyja odzyskaniu równowagi psychicznej, rozładowaniu frustracji i zmniejszeniu lęków; ułatwia komunikację, buduje pozytywne nastawienie i podnosi samoocenę,
  • edukacyjna:
    wzbogaca życie wewnętrzne — rozwija wyobraźnię, umożliwia zdobycie nowych umiejętności, pomaga w poznaniu siebie, swoich potrzeb i uczuć,
  • rekreacyjna:
    skupienie się na procesie tworzenia pozwala odsunąć myśli od choroby i negatywnych emocji; jest to również świetny i relaksacyjny sposób na spędzanie wolnego czasu, w przyjemny, relaksujący sposób.

metody-arteterapii

Arteterapia — kto może skorzystać?

Arteterapia jest rodzajem terapii wspomagająca proces leczenia w różnych sytuacjach i niezależnie od wieku pacjenta. Terapeuta może wybrać formę odpowiednią do grupy wiekowej, możliwości oraz zainteresowań swoich podopiecznych, dzięki czemu czas spędzony podczas zajęć jest odbierany pozytywnie, zaś proponowane zadania wykonywane z przyjemnością.

Terapia poprzez sztukę jest idealna szczególnie dla osób, które mają problem z wyrażaniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną. Dzięki tworzeniu obrazów lub obiektów pacjent może wyrazić siebie, co może być formą komunikacji nie tylko z terapeutą, ale również z samym sobą — zobrazowanie swoich wewnętrznych emocji może pozwolić pacjentowi spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy, zrozumieć siebie i tym samym budować samoświadomość. Arteterapia sprawdza się podczas:

  • leczenia lęków, depresji, zaburzeń afektywnych, nerwic, uzależnień, traum;
  • trudności na tle społecznym i emocjonalnym, związane z niepełnosprawnością czy chorobą;
  • nauki relacji międzyludzkich, odnajdywaniu własnego potencjału, podnoszeniu samooceny;
  • profilaktyki społecznej wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
  • zajęć dla seniorów w celu minimalizacji objawów demencji i lęków oraz jako przyjemna forma spędzania czasu i zawierania nowych znajomości; 

Dodatkowe korzyści

Ekspresja artystyczna powoduje uczucie wyzwolenia, co sprzyja komunikacji z innymi ludźmi — w tym z terapeutą. Dzięki temu pacjent staje się bardziej otwarty i skłonny do wyrażenia swoich lęków, które może przepracować za pomocą specjalisty. Proces tworzenia sprzyja dokonywaniu się wewnętrznych zmian, co może pomóc w uświadomieniu sobie podłoża własnych problemów. Nagromadzone emocje znajdują ujście, puszczają również blokady emocjonalne i zmniejsza się napięcie. Pacjent zyskuje wzrost samooceny, poczucie sprawczości i spełnienia.

arteterapia-przyklady

Rodzaje arteterapii

Terapia poprzez sztukę to nie tylko sztuki wizualne — arteterapia może przybierać różne formy, które można wykorzystywać w zależności od potrzeb. Możemy zaliczyć tutaj m.in.:

  • rysunek: kredki, pastele, kreda, węgiel;
  • malarstwo: farby plakatowe, witrażowe, akwarela, tusz kreślarski;
  • grafika: gipsoryt, druk strukturalny;
  • rzeźba: masy plastyczne, drewno, origami;
  • sztuki użytkowe: fotografia, plakat, opakowania, kolaże;
  • zdobnictwo i dekoratorstwo,

Arteterapia – przykłady obejmujące inne formy i podejścia terapeutyczne

Metody arteterapii to zarówno tradycyjne formy sztuki, jak i techniki inspirowane innymi podejściami terapeutycznymi. Wśród nich najczęściej stosowane jest malowanie i rysowanie. Pozwalają pacjentom na spontaniczne wyrażenie emocji i myśli, które mogą być trudne do wyrażenia słowami. Poprzez kolory, linie i kształty osoby uczestniczące mogą odkrywać swoje wewnętrzne przeżycia i zyskiwać większą jasność umysłu. 

Z kolei praca z materiałami trójwymiarowymi, jak glina czy kamień, umożliwia fizyczne przełożenie wewnętrznych przeżyć na zewnętrzny obiekt. Rzeźbiarstwo wspomaga rozwój cierpliwości, pozwala na odreagowanie napięcia oraz stymuluje kreatywność i wyobraźnię przestrzenną.

Działania łączące arteterapię z innymi formami relaksacyjno-terapeutycznymi obejmują natomiast:

  • muzykoterapia — słuchanie muzyki, granie na instrumentach, śpiewanie;
  • biblioterapia / bajkoterapia — czytanie na głos książek, rozmowy po czytaniu;
  • filmoterapia — projekcja filmów i dyskusje po obejrzeniu, nagrywanie własnych filmów;
  • teatroterapia — zastosowanie psychodramy, pantomimy, oglądanie spektakli;
  • choreoterapia — nauka tańca, ćwiczenia ruchowo-muzyczne.

Są to doskonałe metody rozwoju osobistego, wspomagające proces leczenia — głównie zdrowia psychicznego. Formy terapii dobrane do swoich potrzeb mogą tu znaleźć zarówno dzieci, jak i osoby starsze, całe grupy społeczne czy osoby niepełnosprawne.

Metody arteterapii – nie tylko twórcze działanie

Specjaliści zajmujący się arteterapią mogą prowadzić zajęcia w takich miejscach, jak: szkoły (w tym specjalne), przedszkola, szpitale, sanatoria czy hospicja, ale także zakłady karne, poprawcze czy ośrodki opiekuńczo-wychowawcze. Terapia sztuką jest prowadzona również w domach pomocy społecznej, ośrodkach kultury czy w świetlicach terapeutycznych. Arteterapia ma bardzo szerokie zastosowania, która leczy umysł i ciało poprzez przyjemne, twórcze działania.

Arteterapia to wszechstronna metoda terapeutyczna, która znajduje zastosowanie w różnych instytucjach, wspierając rozwój i zdrowie psychiczne osób w każdym wieku i z różnorodnymi potrzebami. Poprzez twórcze działania pomaga pacjentom radzić sobie z emocjami, zwiększać poczucie własnej wartości i odbudowywać pozytywny obraz siebie. Takie działania nie tylko sprzyjają relaksacji, ale też stanowią bezpieczną przestrzeń do wyrażania tego, co trudne, co pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną uczestników. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób doświadcza niekorzystnych skutków stresu i problemów w relacjach, zapotrzebowanie na doświadczonych arteterapeutów jest coraz większe.