Skuteczne przekazywanie wiedzy to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się każdy nauczyciel. Tym bardziej, jeżeli wykładanym przedmiotem jest matematyka – niekoniecznie lubiana przez uczniów. Czy można to zmienić?
Organizacja procesu nauczania
Każdy pedagog w trakcie studiów zdobywa podstawowe umiejętności dydaktyczne, aby skutecznie edukować dzieci i młodzież. Na te działania składa się wiele czynników, trzeba jednak tak je dopasować, aby każdy z uczniów mógł na tym skorzystać. Jest to również satysfakcjonujące dla nauczyciela, gdyż jego skuteczność to clue tego zawodu, a nie każdy z przedmiotów bazuje na takich samych metodach nauczania.
Nauczanie drugiego przedmiotu
Ukończenie studiów wyższych wraz z przygotowaniem pedagogicznym daje uprawnienia do nauczania w szkole. W przypadku, gdy nauczyciel chce rozwijać swoje kompetencje, poszerzać wiedzę oraz zyskać dodatkowe możliwości dochodu – może się podjąć nauczania dodatkowego przedmiotu. Dużym wyzwaniem jest matematyka, gdyż wielu uczniów nie przepada za tym przedmiotem, nie każdy też ma ścisły umysł – stąd też właśnie istotny jest duży nacisk podczas studiów na wiedzę nie tylko merytoryczną, ale i z metodyki nauczania.
Jak zostać nauczycielem matematyki?
Studia kierunkowe i przygotowanie pedagogiczne to wymóg niezbędny, aby nauczać przedmiotu. Jeżeli jednak nie posiada się dyplomu magistra matematyki, droga nie jest zamknięta – można studiować matematykę podyplomowo, pod kątem nauczania jej później w szkołach. Dobrym wyborem mogą być studia podyplomowe matematyka, gdzie słuchacze zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności aby móc pracować jako nauczyciel matematyki. Podczas studiów poruszane są takie tematy, jak:
- wstęp do matematyki, arytmetyki,
- analiza matematyczna, algebra elementarna, geometria szkolna,
- kombinatoryka, statystyka, rachunek prawdopodobieństwa,
- elementy logiki i teorii mnogości.
Powyższe informacje pozwolą poznać (lub odświeżyć) materiał, którego przyszli pedagodzy będą nauczali. Następnie zapoznają się z procesem samego nauczania:
- organizacja procesu nauczania,
- diagnoza, kontrola i ewaluacja,
- wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia,
- praca z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych,
- etyka zawodu i zagadnienia prawne.
Studia podyplomowe matematyki wyposażają w wiedzę merytoryczną, dydaktyczną i metodyczną w zakresie przygotowania do nauczania tego przedmiotu. Główny nacisk jest tu kładziony przede wszystkim na przedmioty specjalistyczne, związane z danym kierunkiem – jest więc to zdobywanie wiedzy merytorycznej, a także metodyki nauczania.
Dla osób, które pragną zwiększać swoje kwalifikacje, ciekawą propozycją mogą być też studia podyplomowe matematyki online – także dla wszystkich zapracowanych pedagogów lub osób, które z różnych przyczyn nie mogą podjąć nauki stacjonarnie. Zajęcia odbywają się w formie indywidualnej, poprzez platformę e-learningową. Zebrane są tam wszystkie niezbędne materiały, z którymi słuchacz może się zapoznać w dowolnym miejscu i czasie.
Matematyka cieszy się tu dużym zainteresowaniem – przedmiot ten jest nauczany na każdym etapie edukacji, istnieje więc duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych nauczycieli; tym bardziej, że matematyka jest podstawą do rozwijania umiejętności również w innych dziedzinach, jak np. informatyka, bez której już żadna dziedzina w nowoczesnym świecie nie jest w stanie funkcjonować. Dobry nauczyciel jest więc na wagę złota.