Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 listopada 2023
Praca z innymi ludźmi w zakresie wychowania oraz edukacji wymaga nie tylko dużego zaangażowania w wykonywane obowiązki, ale również konsekwencji w drodze do zdobycia teoretycznego i praktycznego przygotowania do pracy. Drzwi do zawodowej kariery otwiera pedagogika, która od lat jest jedną z najchętniej wybieranych dziedzin nauki pozwalającej zdobyć wykształcenie wymagane do pracy w oświacie. Czego uczą na studiach pedagogicznych i gdzie mogą pracować absolwenci?
Powiązania pedagogiki z innymi obszarami nauk
Pedagogika jest dziedziną nauk, która zajmuje się integralnym wychowaniem człowieka obejmując zarówno sferę intelektualną, fizyczną, jak i duchową. Pozwala studentom poznać cele, treści, metody, środki, a także formy realizacji procesów wychowawczych. Aby absolwenci studiów pedagogicznych w kompleksowy sposób poznali proces rozwoju dzieci i młodzieży, pedagogika łączy się nie tylko z dziedzinami humanistycznymi i filozoficznymi, ale również z naukami:
- psychologicznymi – zawiera informacje na temat procesu rozwoju myślowego i emocjonalnego, a także mechanizmu formowania się postaw i osobowości,
- społecznymi – pozwalają poznać instytucjonalne czynniki wychowania,
- biologicznymi – poprzez prowadzenie badań nad rozwojem osoby, cechami nabywanymi oraz wrodzonymi, a także nad korygowaniem odchyleń od normy.
Czego uczą na studiach pedagogicznych?
Niezwykle ciekawy i szeroki zakres tematyczny sprawia, że studia pedagogiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem studentów od wielu lat. Szczególnie wśród osób, które posiadają w sobie wewnętrzną motywację do kształcenia i wychowywania społeczeństwa. Absolwenci, który ukończą licencjackie studia pedagogiczne posiadają szerokie spojrzenie na potrzeby oraz możliwości człowieka, któremu pomagają wykorzystać swój potencjał.
Aspirujący pedagodzy mogą w aktywny i efektywny sposób uczestniczyć w procesie kształcenia, wychowania i opieki nad innymi osobami poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie studiów licencjackich. O kompleksowe przygotowanie dba rozbudowany program studiów, dzięki któremu studenci poznają m.in.:
- filozofię z elementami etyki,
- podstawy ekonomii i socjologii,
- psychologię ogólną i społeczną,
- podstawy dydaktyki,
- prawne podstawy systemu edukacji,
- politykę społeczną,
- psychologię rozwoju człowieka,
- pedagogikę ogólną.
CHCESZ ZDOBYĆ UPRAWNIENIA DO PRACY W SZKOLE? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE LUB STUDIA LICENCJACKIE
Praktyki zawodowe na studiach pedagogicznych
Studia z zakresu pedagogiki przygotowują do pracy z innymi osobami, która bardzo często opiera się na prowadzeniu zajęć. Z tego powodu w programie studiów nie mogło zabraknąć takich aspektów jak emisja głosu czy konstruowanie programów edukacyjno-wychowawczych. Wiele z poznanych zagadnień teoretycznych studenci mogą zweryfikować podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które pozwolą zdobyć pierwsze doświadczenie w pracy dydaktycznej. Praktyki są obowiązkowe dla osób, które podejmą studia licencjackie Pedagogika, jak również studia podyplomowe Pedagogika.
Studia licencjackie Pedagogika – szerokie możliwości rozwoju dla absolwentów
Aspirujący studenci zastanawiają się jednak nie tylko czego uczą na studiach pedagogicznych, ale również jakie ścieżki rozwoju są przygotowane dla absolwentów. Możliwości w tym aspekcie są niezwykle szerokie i wiele zależy od podjętych przez studenta decyzji w kontekście wybranych specjalizacji.
Nasza uczelnia oferuje ich aż 10 i jest to m.in.:
- poradnictwo rodzinne i psychologiczno-pedagogiczne,
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z profilaktyką społeczną,
- tutoring i coaching w edukacji,
- opieka żłobkowa,
- doradztwo zawodowe i personalne.
Studenci mogą wybrać nawet kilka z nich i studiować równolegle. Nauka trwa 6 semestrów, a po ich ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł zawodowy licencjata w raz z dyplomem ukończenia studiów wyższych, honorowanym na terenie całej Unii Europejskiej.
Licencjat pedagogika – nauka z wykorzystaniem platformy online
Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych w siedzibie uczelni, natomiast w przypadku nieobecności materiały zostaną udostępnione na indywidualnym koncie studenta. Naukę ułatwia wygodna, nowoczesna i efektywna platforma dydaktyczna, na której znajdują się wysokiej jakości materiały dydaktyczne opracowane przez zespół specjalistów.