Jak zostać logopedą? Poradnik dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja artykułu: 14 lutego 2024

Seplenienie, jąkanie czy problemy z artykulacją to tylko jedne z wielu problemów, które coraz częściej diagnozowane są zarówno dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, jak również u osób dorosłych. Nie bez powodu można zauważyć więc rosnące zapotrzebowanie na usługi logopedy, czyli specjalisty odpowiadającego za profilaktykę, diagnozę oraz terapię w zakresie mowy. Osoby aspirujące do podjęcia pracy w tej dziedzinie mogą zastanawiać się jak zostać logopedą. W tym artykule sprawdzimy aktualne wymogi na to stanowisko.

Logopedia – co to jest?

Problemy z wymową są zjawiskiem znanym człowiekowi od wieków, jednak stosunkowo od niedawna znane są przyczyny zaburzeń mowy. Wszystko dzięki logopedii, czyli dziedzinie badającej kształtowanie prawidłowej mowy w trakcie rozwoju, a także doskonalenie jej w poszczególnych etapach życia. Ponadto logopedia zajmuje się również usuwaniem występujących zaburzeń i wad wymowy oraz nauczaniem mowy w przypadku pacjentów, którzy z różnych przyczyn ją utracili.

Z uwagi na bardzo wiele źródeł zaburzeń, logopeda musi posiadać wiedzę z różnych dziedzin, aby móc w efektywny sposób prowadzić proces terapeutyczny. Zalicza się do nich m.in.:

  • medycynę,
  • psychologię,
  • psychiatrię,
  • pedagogikę.

Logopedia to studia, dzięki którym aspirujący specjaliści poznają budowę aparatu mowy, a także patologie, jakie występują przy różnych schorzeniach i wadach wynikających zarówno z biologicznych dysfunkcji aparatu mowy, jak również zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Zagadnienia z zakresu psychologii i pedagogiki okazują się niezbędne, aby zdiagnozować problemy z mową wynikające z blokad psychicznych.

Nauczyciel logopeda i logopeda – czym się zajmuje?

Szeroka i kompleksowa wiedza z wielu dziedzin wynika z zakresu obowiązków logopedy, który może różnić się w zależności od swojej specjalizacji. Warto również zaznaczyć, że nieco inne zadania czekają na logopedę i nauczyciela logopedę.

logopeda praca po studiach podyplomowych

Wiele osób zastanawia się w kontekście zawodu logopeda czym się zajmuje osoba na tym stanowisku. Otóż prowadzi badania oraz praktyczne badania dotyczące diagnostyki stanu rozwoju mowy oraz ogólnej terapii zaburzeń komunikacyjnych człowieka zarówno w sferze społecznej, edukacyjnej, jak i zawodowej. W tym celu:

  • prowadzi badania logopedyczne wykorzystując różne narzędzia badawcze,
  • ocenia i interpretuje wyniki i formułuje wskazania do dalszych postepowań,
  • prowadzi pracę profilaktyczną i terapeutyczną w zakresie czytania oraz pisania.

Nauczyciel logopeda z kolei organizuje pomoc logopedyczną na terenie szkoły, a jego pacjentami są uczniowie z zaburzeniami mowy. Prowadzi zajęcia logopedyczne, które mają na celu zlikwidować lub ograniczyć zakłócenia komunikacji językowej w obszarze mowy i pisma. Dodatkowo organizuje zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców, aby wspomagać wychowawczą funkcję rodziny w zapobieganiu zaburzeniom komunikacji językowej.

Jak zostać logopedą? – ważne studia podyplomowe

Logopeda to zawód, który posiada określone wymagania pod kątem wykształcenia. Najważniejsze w kontekście wykonywanego zawodu jest przede wszystkim merytoryczne i praktyczne przygotowanie, które pozwoli przeprowadzać terapię zaburzeń mowy w bezpieczny i efektywny sposób. Od lat najskuteczniejszą formą uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności są studia podyplomowe, dzięki którym można zdobyć kompleksowe przygotowanie do pracy.

Jak wyglądają studia podyplomowe Logopedia?

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na specjalistów logopedów oraz nauczycieli logopedów Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe „Logopedia” oraz „Logopedia z neurologopedią”, które może podjąć absolwent studiów wyższych II lub I stopnia posiadający przygotowanie pedagogiczne oraz zaświadczenie z gabinetu logopedycznego o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu.

Logopedia studia podyplomowe to propozycja dla osób, które w trakcie 4 semestrów chcą poznać zagadnienia związane m.in. z:

  • dydaktyką i pedagogiką specjalną,
  • psychologią kliniczną,
  • psychiatrią i neurologią dziecięcą,
  • medycznymi podstawami logopedii,
  • metodyką i warsztatem pracy logopedy,
  • wczesnej interwencji logopedycznej,
  • diagnozą i terapią zaburzeń mowy.
jak zostać logopedą

Ukończenie kierunku jest jednoznaczne z uzyskaniem uprawnień do pracy jako:

  • logopeda – gdy absolwent legitymuje się ukończeniem studiów magisterskich,
  • nauczyciel logopeda – gdy absolwent legitymuje się ukończeniem studiów co najmniej I stopnia i posiada przygotowanie pedagogiczne.

Więcej informacji na temat kształcenia znajdziesz na stronie Neurologopedia studia podyplomowe.

Studia są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (online). Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych w siedzibie uczelni, natomiast w przypadku nieobecności materiały zostaną udostępnione na indywidualnym koncie studenta.

Nauczyciel logopeda  – czy warto?

Choć obydwie profesje polegają na redukowaniu zaburzeń mowy, to istnieje kilka dodatkowych zalet podjęcia pracy jako nauczyciel logopeda. Pierwszą z nich rzecz jasna etat w jednej ze szkół, który w połączeniu z pracą w innym miejscu pozwoli osiągać znacznie większe wynagrodzenie. Praca w szkole przynosi również niewymierne zyski – możliwość pomocy dzieciom i młodzieży w bardzo przyjaznym środowisku szkolnym, które niesie za sobą wiele satysfakcji z efektów pracy.

CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ JAKO LOGOPEDA LUB NAUCZYCIEL LOGOPEDA? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE

Warto podjąć pracę jako nauczyciel logopeda również ze względu na możliwość zdobycie bardzo dużego doświadczenia nawet na początku kariery zawodowej. Dzieje się tak ze względu na liczbę potencjalnych pacjentów, kontakt z wieloma różnymi rodzajami zaburzeń oraz możliwość wczesnego rozpoznania zaburzenia i regularnej obserwacji.

Gdzie może pracować logopeda?

Wiele osób zastanawia się nie tylko jak wyglądają studia podyplomowe Logopedia, ale również gdzie może pracować logopeda, który ukończy powyższy kierunek. W zależności od zdobytych kwalifikacji mogą być to m.in.:

  • przedszkola i szkoły (w tym również szkoły specjalne i integracyjne),
  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
  • ośrodki specjalistyczne dla dzieci lub osób dorosłych,
  • ośrodki szkolno-wychowawcze,
  • przychodnie specjalistyczne.

Co więcej, absolwenci studiów podyplomowych mogą rozpocząć również prowadzenie własnej działalności i otworzyć prywatny gabinet.