Znalezienie odpowiedniego przedszkola dla dziecka jest priorytetem dla bardzo dużej grupy rodziców, którzy coraz chętniej rozglądają się za placówkami oferującymi alternatywne metody kształcenia. Jeśli posiadasz doświadczenie w prowadzeniu placówki edukacyjnej lub szukasz nowego pomysłu na biznes, leśne przedszkole może okazać się świetną decyzją. Jak założyć i jak działają placówki, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem rodziców?
Leśne przedszkole – ciekawa alternatywa dla klasycznych placówek
Jak sama nazwa wskazuje, leśne przedszkole to placówka funkcjonująca głównie na świeżym powietrzu – na łące, polanie bądź w lesie. Głównym założeniem jest specyficzna forma pracy nauczyciela z podopiecznymi, którzy mogą obcować z przyrodą i długo przebywać na świeżym powietrzu. Podobnie jak w klasycznych placówkach, również i leśne przedszkola realizują podstawę programową. Nauczyciele jednak w niewielkim stopniu korzystają z pomocy elektronicznych, a w zamian za to wykorzystują dary natury.
Najważniejszym elementem jest przestrzeń – nieograniczona betonem, drzwiami i oknami, dzięki czemu dzieci mają zapewnioną większą swobodę ruchów. W trakcie zajęć zamieniają się w odkrywców i eksploratorów otoczenia, co pozwala najmłodszym uczniom uczyć się obserwacji i czerpania wzorców z natury.
Leśne przedszkole coraz popularniejsze na świecie
Rozwój tej alternatywnej formy edukacji wczesnoszkolnej to zasługa Elle Flatauem z Danii, która była pierwszą założycielką leśnego przedszkola w swoim miasteczku. Pomysł ten bardzo szybko rozprzestrzenił się po całej Skandynawii – na czele z Norwegią, gdzie ostatnio powstało wiele tego typu placówek.
Z czasem naturalne podejście do edukacji wzbudziło ogromne zainteresowanie również w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech, gdzie powstały pierwsze przedszkola leśne. W ostatnich latach do rozpoczęcia tego tego typu działalności zaczęły włączać się kraje Europy Środkowej – Czechy, Słowacja i Polska.
Dlaczego tak popularne staje się leśne przedszkole? Literatura wskazuje na wiele korzyści
Leśne przedszkola powstają bardzo często z inicjatywy samych rodziców, którzy dostrzegają znacznie więcej korzyści w alternatywnej formie edukacji. Dzieci uczęszczając do tego typu placówek mogą:
- kształtować świadomość swojego ciała oraz ruchu – pozostają w kontakcie z otoczeniem i samodzielnie wybierają formę aktywności,
- doświadczać wszystkimi zmysłami – bogactwo i różnorodność natury w postaci dźwięków, odgłosów, struktur i kolorów pozwala poznawać świat w zróżnicowany sposób,
- zapoznać się z życiem i rytmem natury – to szczególnie ważne dla dzieci, które na co dzień mieszkają w zatłoczonych i betonowych miastach,
- wzmocnić swój organizm – przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia odporność,
- rozwinąć umiejętności społeczne i komunikacyjne – poprzez świadomość własnej autonomii, a także przynależności do grupy.
Jeśli chodzi o korzyści płynące z uczęszczania do leśnego przedszkola, literatura wskazuje również na wszechstronny rozwój. Dzieci potrafią wykorzystywać różnorodne materiały do zabawy i pracy, przeprowadzają eksperymenty czy obserwacje przyrodnicze.
Leśne przedszkole – jak założyć placówkę cieszącą się coraz większym zainteresowaniem?
Nabór do publicznego przedszkola bywa zmorą dla rodziców, którzy bezskutecznie poszukują miejsca dla swojej pociechy. Nie wszyscy są również przekonani do klasycznej formy edukacji, dlatego coraz większa grupa rodziców decyduje się na alternatywne sposoby kształcenia.
Taki trend to świetna okazja na rozpoczęcie perspektywicznego biznesu. Jak założyć leśne przedszkole? Podstawą jest:
- teren zielony będący głównym placem przedszkola,
- baza przedszkola, czyli miejsce, w którym można się schronić podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych – np. namiot, szałas czy wagon mieszkalny,
- wyposażenie bazy w pomoce naukowe oraz sprzęt turystyczny.
Oprócz kapitału niezbędnego do zapewnienia odpowiednich warunków, zatrudnienia i wyszkolenia kadry czy ubezpieczenia, konieczne jest uzyskanie pozytywnych opinii zawartych w Rozporządzeniu MEN w sprawie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. Wtedy leśne przedszkole zostanie zarejestrowane w ewidencji placówek oświatowych.
Jak założyć leśne przedszkole? Zapisz się na studia i zdobądź niezbędną wiedzę
Leśne przedszkole to Twój pomysł na biznes i chcesz zdobyć kompleksową wiedzę na temat prowadzenia tego typu placówek? Zapisz się na studia podyplomowe „Zakładanie i prowadzenie alternatywnych placówek wczesnej edukacji” oferowane przez naszą Uczelnię i poznaj formalno-prawne, finansowe, kadrowe, programowe i metodyczne aspekty tego typu działalności. W trakcie dwóch semestrów zdobędziesz przygotowanie do samodzielnego prowadzenia oraz tworzenia placówek wykraczających poza tradycyjne formy edukacji.