3 pomysły na ciekawe lekcje historii. Zaskocz swoich uczniów!

Lekcje historii mogą zamienić się w fascynujące podróże w czasie, jednak kluczową rolę w kontekście zainteresowania uczniów w zajęcia odgrywa nauczyciel. Aby zwiększyć zaangażowanie swoich podopiecznych, możesz stosować w procesie kształcenia nietypowe metody. W tym artykule przedstawimy 3 pomysły na ciekawe lekcje historii. Zobacz, w jaki sposób możesz zaskoczyć swoich uczniów!

Pomysły na ciekawe lekcje historii – historia poprzez dramę

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że 45 minut monotonnego wykładu może zanudzić każdego bez względu na temat przewodni lekcji. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, którzy są spragnieni wiedzy podanej w ciekawy sposób, możesz zaimplementować do swoich metod nauczania dramatyzację.

Drama wykorzystuje techniki teatralne znacznie wspomagające proces nauczania, w którym uczeń bierze aktywny udział, a nie jest tylko obserwatorem. Wcielając się w rolę Twoi podopieczni mogą rozwinąć umiejętności komunikacyjne, empatię i przede wszystkim rozumieć kontekst historyczny. Dużo łatwiej uczniom jest zapamiętać informacje na temat wydarzeń, w które są zaangażowani. Możesz na lekcjach odegrać scenki m.in. z:

  • debat politycznych z czasów starożytnej Grecji,
  • procesu sądowego Joanny d’Arc,
  • wydarzeń na konferencji w Jałcie.
trauma dziecięca

Pomysły na ciekawe lekcje historii – interaktywne mapy i technologie

A co, gdyby tak połączyć zupełnie dwa różne światy – zamierzchłe czasy bez elektroniki i samochodów z najnowocześniejszą technologią XXI wieku? Będąc nauczycielem historii musisz umieć świetnie odnaleźć się w obydwu czasoprzestrzeniach, dlatego kolejnym pomysłem na ciekawą lekcję historii jest zastosowanie interaktywnych map oraz technologii. Dzięki temu Twoi uczniowie mogą doświadczać sytuacji sprzed setek lub tysięcy lat na własnych oczach. Wizualizacja danych pozwala dużo łatwiej zrozumieć złożone procesy historyczne, a także geograficzne zależności.

Na zajęciach możesz wykorzystać m.in. Google Maps i Google Earth – dzięki tym narzędziom możesz tworzyć wirtualne wycieczki po historycznych miejscach na całym świecie. Oprócz tego warto skorzystać z darmowych programów do tworzenia interaktywnych osi czasu oraz interaktywnych tablic z mapami historycznymi.

Pomysły na ciekawe lekcje historii – projekt badawczy „Żywa historia”

Ostatnią propozycją na niestandardową, jednak niezwykle ciekawą lekcję historii, jest projekt badawczy, w którym Twoi uczniowie odtwarzają codzienne życie w różnych epokach historycznych. Lekcja posłuży wówczas nie tylko jako dawka cennej wiedzy historycznej – aktywności pozwolą znacznie rozwinąć ich umiejętności badawcze, kreatywność oraz kompetencje związane z krytycznym myśleniem. Uczniowie uczą się wówczas samodzielnego zdobywania wiedzy i prezentowania wyników badań, co okaże się przydatne na dalszej ścieżce edukacyjnej i w pracy zawodowej.

pomysły na ciekawe lekcje historii

Możesz poprosić o:

  • przygotowanie dziennika z życia średniowiecznego chłopa,
  • stworzenie bloga z perspektywy żołnierza II wojny światowej,
  • opracowanie wizualnej wystawy na temat rewolucji przemysłowej.

Implementując powyższe metody nauczania stworzysz uczniom idealne warunki, aby mogli w zaangażowany sposób eksplorować wiedzę historyczną rozwijając jednocześnie wiele przydatnych umiejętności. Wypróbuj opisane metody i przekonaj się, jaki potencjał drzemie w Twoich uczniach i jak wiele informacji są w stanie zapamiętać, gdy lekcje staną się dla nich bardziej przystępne.

CHCESZ ZDOBYĆ KWALIFIKACJE DO NAUCZANIA HISTORII? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE

Nauczanie historii – studia podyplomowe dla nauczycieli

Jeśli aspirujesz do pracy jako nauczyciel historii i chcesz zdobyć niezbędne kwalifikacje do prowadzenia zajęć z tego fascynującego przedmiotu, zapisz się na studia podyplomowe kwalifikacyjne „Nauczanie historii”. W trakcie nauki poznasz nie tylko najważniejsze zagadnienia historyczne, które będziesz prezentować swoim uczniom, ale zdobędziesz przygotowanie m.in. z zakresu:

  • wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie nauczania historii,
  • organizacji procesu nauczania,
  • metodyki nauczania historii,
  • roli i warsztatu pracy nauczyciela historii.

Więcej informacji na temat zdobytych kwalifikacji i zagadnień znajdujących się w programie studiów znajdziesz w opisie kierunku.