Ciekawe pomysły na lekcje plastyki. Dzieci będą z siebie dumne!

nauczanie plastyki i historii sztuki studia

Plastyka jest przedmiotem, który dostarcza uczniom dużą przestrzeń do wyrażania swojej kreatywności. Jako nauczyciel musisz być więc przykładem twórczego podejścia, a najlepiej będziesz mógł się wykazać podczas organizacji zajęć. W tym artykule znajdziesz ciekawe pomysły na lekcje plastyki, które nie tylko zaangażują Twoich podopiecznych, ale również pozwolą im poczuć satysfakcję z efektów swojej pracy.

Malowanie w plenerze – ciekawe pomysły na lekcje plastyki na zewnątrz

Lekcje plastyki mają ogromny wpływ na rozwój dzieci, ponieważ z jednej strony rozwijają w nich kreatywność i abstrakcyjne myślenie, a z drugiej pomagają wyrazić emocje oraz ukształtować wrażliwość estetyczną. Najpopularniejszą formą jest malowanie, którym możesz zainspirować swoich podopiecznych żywą naturą. Zorganizuj zajęcia na zewnątrz i poproś uczniów o namalowanie krajobrazów, roślin czy nieba, co rozwinie ich umiejętności obserwacyjne oraz zachęci ich do odkrywania piękna przyrody na własną rękę.

Tego typu zajęcia są popularną formą:

  • nauki technik malarskich;
  • rozwijania zmysłu obserwacji oraz uważności;
  • pobudzania kreatywności przez kontakt z przyrodą.

Tworzenie kolaży z materiałów z recyklingu

Chcesz znaleźć ciekawe pomysły na lekcje plastyki, które pomogą jednocześnie rozwinąć u dzieci świadomość w zakresie dbania o środowisko? Świetnym sposobem będzie zorganizowanie lekcji, podczas których poprosisz swoich podopiecznych o stworzenie kolaży z różnych materiałów pochodzących z recyklingu. Mogą być to m.in.:

  • gazety;
  • opakowania;
  • tkaniny.

To świetny sposób na to, aby uczniowie nauczyli się świadomego korzystania z materiałów, rozwijania wyobraźni przestrzennej, a także promowania postaw ekologicznych.

Ciekawe pomysły na lekcje plastyki – technika malowania palcami

W piórnikach starszych dzieci znajduje się cała masa przydatnych przyborów, przydatnych w trakcie tworzenia wielu twórczych prac. Co jednak z najmłodszymi uczniami, którzy jeszcze nie opanowali technik malowania narzędziami? Skutecznym sposobem na wprowadzenie ich w świat plastyki będzie malowanie palcami. To zadanie niesie za sobą wiele korzyści edukacyjnych w postaci:

  • rozwijania koordynacji ruchowej;
  • radości z tworzenia w nietypowy sposób;
  • zwiększenia swobody ekspresji artystycznej.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO NAUCZANIA PLASTYKI ORAZ HISTORII SZTUKI

Tworzenie własnych rzeźb z gliny

Ciekawe pomysły na lekcje plastyki nie muszą ograniczać się wyłącznie do malowania. Uczniowie powinni rozwijać również swoją wyobraźnię przestrzenną i trudno wyobrazić sobie na to lepszy sposób niż wykonywanie własnych rzeźb z gliny. Poproś swoich podopiecznych o tworzenie figurek, naczyń czy abstrakcyjnych form. Tego typu zajęcia pozwolą dzieciom:

  • rozwijać umiejętności manualne;
  • pobudzić kreatywność;
  • nauczyć się kształtować formy przestrzenne.

Ciekawe pomysły na lekcje plastyki – nauka o największych twórcach w historii

Bardzo ważny punktem podstawy programowej jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat historii sztuki. Aby zainteresować i zaangażować uczniów w tę tematykę, możesz zorganizować lekcję, podczas której każdy z nich wybierze jednego z mistrzów sztuki, jak np. Pablo Picasso lub Vincent van Gogh, a następnie stworzy pracę inspirowaną dziełem artysty. Pozwól dzieciom na dowolną interpretację – mogą starać się odtworzyć dany obraz lub zaprezentować swoją wizję. Dzięki temu będą mogli poznać historię sztuki, a przy okazji rozwinąć umiejętności związane z analizą dzieł sztuki. 

pomysły na lekcje plastyki

Kluczowa rola nauczyciela plastyki

Jeśli aspirujesz do pracy jako nauczyciel plastyki oraz historii sztuki, musisz wiedzieć, że będziesz odgrywać niezwykle ważną rolę w kontekście rozwoju osobistego i emocjonalnego uczniów. Zanim poprowadzisz zajęcia, na których wdrożysz powyższe pomysły, musisz więc zdobyć niezbędne kwalifikacje, będące potwierdzeniem posiadania przez Ciebie odpowiedniego przygotowania.

Możesz je zdobyć, zapisując się na studia podyplomowe „Nauczanie plastyki i historii sztuki”, które są dostępne w ofercie naszej Uczelni. Kierunek ma charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że jako absolwent będziesz mógł poszerzyć swój etat nauczyciela o prowadzenie zajęć z plastyki (w szkołach podstawowych oraz technikach i liceach) oraz historii sztuki (w liceach oraz technikach). Więcej informacji na temat zdobytych uprawnień oraz wymogów dla kandydatów znajdziesz w opisie kierunku.