Co daje przygotowanie pedagogiczne?

Przygotowanie pedagogiczne

Ostatnia aktualizacja artykułu: 13 grudnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie oferty: studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego

Przygotowanie pedagogiczne jako zabezpieczenie na rynku pracy

Nowe kwalifikacje zawodowe warto zdobywać przez cały czas. Nawet jeśli mamy już stabilną pracę może się nagle okazać, że potrzebne jest nowe wykształcenie, aby ją kontynuować. Zwłaszcza osoby pracujące w zakładach pracy podlegających pod nadzór państwa bardzo często muszą mieć konkretne kwalifikacje zawodowe, aby móc pracować w takim miejscu. Bardzo dużo zmian zawsze obejmuje nauczycieli. W ostatnich latach nie tylko zmieniły się same typy szkół oraz czas nauki, ale też wymagania wobec kandydatów na nauczycieli i nauczycieli już pracujących z wykształceniem w stopniu licencjata.

Z tego powodu wiele osób mimo, że zaczęło już naukę musi podjąć decyzję o ukończeniu jej i rozpoczęciu kolejnego kierunku, który kwalifikacje nada lub zmianie całkowitej pomysłu na karierę zawodową. Na szczęście wymagania Ministra Edukacji Narodowej nie są aż tak wysokie, aby nie móc ich spełnić. Po prostu osoby, które mają ukończony I stopień studiów muszą ukończyć II stopień studiów wyższych, a z kolei osoby, które już ukończyły kierunek przedmiotowy muszą ukończyć przygotowanie pedagogiczne.

Do czego przydaje się przygotowanie pedagogiczne?

Obecnie dla każdej osoby, która zacznie staż nauczycielski lub zaczęła po 1 sierpnia 2017 roku posiadanie udokumentowanego przygotowania pedagogicznego jest obowiązkowe. Jest to uprawnienie do nauczania między innymi w szkołach publicznych. Posiadanie takich kwalifikacji ma gwarantować, że osoba ma umiejętności pedagogiczne, psychologiczne i dydaktyczne odpowiednie do wykonywania pracy nauczyciela.

Przygotowanie pedagogiczne muszą mieć także:

  • nauczyciele przedszkolni,
  • pedagodzy szkolni,
  • doradcy zawodowi,
  • psychologowie szkolni
  • czy inne osoby sprawujące opiekę nad uczniami w ramach oświaty.

Mówiąc wprost bez przygotowania pedagogicznego nie można dostać pracy w placówce oświatowej. Dlatego każda osoba, która myśli o pracy w szkole musi je posiadać. Jak je zdobyć? Można sobie pomyśleć, że ucząc się konkretnie w kierunku nauczycielskim takie przygotowanie będziemy mieli w ramach studiów. Jednakże nie zawsze jest to możliwe.

Przygotowanie pedagogiczne – jakie wymagania muszą spełniać studia?

Minister Edukacji Narodowej za akceptowane przygotowanie pedagogiczne ustalił zajęcia, które trwały co najmniej 270 godzin, a ich zakres programy obejmował zagadnienia pedagogiczne, psychologiczne i dydaktyczne. Do tego obowiązkowo trzeba zaliczyć 150 godzin praktyk zawodowych. A samo uprawnienie musi być potwierdzone dokumentem.

Świetną placówką do zrobienia tych kwalifikacji jest więc Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, w której można zapisać się na internetowe studia podyplomowe, które trwają wymagane 270 godzin. Szkoła wpisana jest do rejestru szkół wyższych, co potwierdza jej wiarygodność.