Czas na teatr, czyli pomysł na ciekawe zajęcia w świetlicy

zajęcia teatralne studia podyplomowe

Ostatnia aktualizacja artykułu: 29 maja 2024

Trudno wyobrazić sobie zajęcia, które bardziej pozwalają uczniom wyrazić swoje emocje niż warsztaty artystyczne. Dzieci coraz chętniej angażują się w różnego rodzaju spektakle, które pozwalają im odkrywać siebie w bezpiecznym środowisku. Rosnąca frekwencja na tego typu zajęciach sprawia, że nauczyciele oraz pedagodzy coraz częściej chcą znaleźć pomysł na ciekawe zajęcia w świetlicy. Sprawdź nasze propozycje na warsztaty teatralne.

Cele i zadania zajęć wychowawczo-dydaktycznych w świetlicy – warsztaty teatralne

Zajęcia teatralne są niezwykle efektywnym sposobem na rozwój emocjonalny oraz społeczny dzieci pełniąc szereg ważnych ról i realizując wiele ważnych zadań, jak np.:

 • poprawa swojej samooceny – zajęcia teatralne w świetlicy pozwalają dzieciom zaprezentować się przed publicznością, co znacznie wpływa na ich pewność siebie,
 • rozwój umiejętności wyrażania emocji – teatr to świetne narzędzie do wyrażania oraz rozumienia własnych emocji i uczuć innych, co pozwala rozwinąć empatię i inteligencję emocjonalną,
 • stymulacja wyobraźni i kreatywności – odgrywanie ról oraz tworzenie fabuły angażuje wyobraźnię uczniów i pozwala im rozwijać różne sposoby myślenia.
Sprawdź studia Wiedza o teatrze – Instruktor teatralny

Dodatkowo do celów i zadań zajęć wychowawczo-dydaktycznych w świetlicy, jakimi są warsztaty teatralne, można dołączyć naukę współpracy z innymi. Przygotowanie przedstawienia to nie tylko praca nauczycieli i pedagogów, ale również wspólna realizacja zadań w grupie rówieśników.

Ciekawe zajęcia dla dzieci w świetlicy – improwizacja, dykcja i ruch sceniczny

Tematyka zajęć w świetlicy szkolnej może być przeróżna. Organizując warsztaty teatralne warto zadbać o takie aktywności, które pozwolą uczniom rozwinąć umiejętności z zakresu:

 • Improwizacji – ciekawym zajęciem dla dzieci w świetlicy mogą być „Trzy emocje”. Zabawa polega na tym, że grupa układa historyjkę, która będzie motywem przewodnim improwizacji. Później dostaje bądź wymyśla trzy uczucia, które musi wpleść w swoją opowieść w taki sposób, że historia zaczyna się od pierwszego z nich, przechodzi przez drugie i kończy się trzecią emocją.
 • Dykcji – w tym przypadku pomocne będą takie zabawy, jak „Zabawa w rybę” (szerokie otwieranie i zamykanie ust), „Gaworzenie” (wymawianie sylab z przedłużaniem samogłosek) czy „Zabawa z lusterkiem” (wszyscy mają małe lusterko i każde z dzieci obserwuje usta nauczyciela, który dokładnie i wyraźnie wymawia sylaby, wyrazy i głoski; patrząc w lusterko, dzieci naśladują ruchy warg, języka i zębów).
 • Ruchu scenicznego – przydatną zabawą mogą być „Zadania” polegające na tym, że uczestnicy chodzą po sali, a prowadzący podaje zadania, które dzieci muszą wykonać – np. „wchodzimy pod górę”, „przejście po błocie” czy „niesiemy ciężki plecak.

Pomysły na ciekawe zajęcia w świetlicy – scenki teatralne

Choć Twoja kreatywność odgrywa podczas prowadzenia zajęć kluczową rolę pod kątem atrakcyjności warsztatów teatralnych, warto również wykorzystywać znane już wydarzenia historyczne oraz motywy literackie. Świetnym pomysłem na ciekawe zajęcia w świetlicy będzie odtwarzanie znanych dzieł, co pozwoli uczniom bardziej zainteresować się danym tematem, epoką czy autorem. Zaangażowanie w tworzenie oraz przedstawienie scenek rozwija empatię oraz świadomość społeczną dzieci.

pomysł na ciekawe zajęcia w świetlicy

Przykładowe tematy zajęć w świetlicy szkolnej z warsztatów teatralnych

Prowadząc warsztaty teatralne warto zadbać o to, aby każde spotkanie koncentrowało się wokół konkretnego motywu przewodniego. Poniżej przedstawiamy przykładowe tematy zajęć w świetlicy szkolnej dla aspirujących aktorów:

 • Podróże w czasie – dzieci mają za zadanie przygotować scenki przedstawiające daną epokę historyczną, nawiązując do niej strojami, mową oraz zwyczajami.
 • Teatr cieni – zadaniem uczestników jest eksperymentowanie z różnymi źródłami światła oraz przedmiotami, które będą tworzyć na ścianach cienie rozwijające wyobraźnię.
 • Eksperymenty z gestykulacją i mimiką – dzieci na takich zajęciach mają za zadanie prowadzić narrację bez używania słów i komunikować emocje jedynie za pomocą ruchów ciała oraz wyrazu twarzy.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PEDAGOGICZNE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO INSTRUKTOR TEATRALNY

Jak prowadzić zajęcia w świetlicy szkolnej? Zapisz się na studia podyplomowe

Wychodząc naprzeciw nauczycielom, pedagogom oraz osobom aspirującym do pracy z początkującymi aktorami, którzy chcą uzyskać uprawnienia instruktora teatralnego, nasza Uczelnia przygotowała studia podyplomowe o charakterze kwalifikacyjnym. Zapisz się na kierunek „Wiedza o teatrze – Instruktor teatralny” i zdobądź przygotowanie do pracy z grupami teatralnymi m.in. w:

 • szkołach,
 • placówkach oświatowych,
 • instytucjach kultury,
 • ośrodkach edukacyjnych,
 • szpitalach.

Wiedza o teatrze – studia podyplomowe posiadają program zawierający zagadnienia, dzięki którym dowiesz się nie tylko, jak prowadzić zajęcia w świetlicy szkolnej, ale zdobędziesz wiedzę na temat zarządzania instytucjami kultury, marketingu, wiedzy o mediach czy realizacji projektów.