Ostatnia aktualizacja artykułu: 17 maja 2023
Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości każdego kraju, która w głównej mierze zależy od stopnia świadomości, odpowiedniego przygotowania oraz edukacji społeczeństwa. Do 2012 roku taką rolę wśród uczniów pełniło przysposobienie obronne. Przedmiot ten został jednak zastąpiony kilka lat temu przez EDB, czyli edukację dla bezpieczeństwa. W odpowiedzi na zmieniającą się sytuację geopolityczną na świecie, podstawa programowa zajęć uległa zmianie w roku szkolnym 2022/2023. Z jakiego zakresu aktualnie przygotowuje uczniów?
Co to EDB? Czyli o przedmiocie Edukacja dla bezpieczeństwa
Plany zajęć uczniów na różnych etapach edukacyjnych zawierają przedmioty, których zadaniem jest przekazanie wiedzy, wypracowanie umiejętności czy ukształtowanie odpowiednich postaw w wybranym obszarze. Wielu uczniów, którzy nie zetknęli się wcześniej z przedmiotem przysposobienie obronne, mogą zadawać sobie więc pytanie co to EDB oznacza?
EDB, inaczej Edukacja dla bezpieczeństwa, jest przedmiotem, którego zadaniem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie do odpowiedniego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Mowa szczególnie o takich, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu danej osoby oraz jej otoczenia. Przedmiot w głównej mierze realizuje treści z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wiedzy na temat bezpieczeństwa państwa czy organizowania działań ratowniczych. Po reformie programowej, która miała miejsce w latach 2017-2019, EDB to obowiązkowe zajęcia w klasie VIII szkoły podstawowej, a także w I klasie szkół średnich.
CHCESZ DOBYĆ UPRAWNIENIA DO NAUCZANIA EDB? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE W WSKZ!
EDB obszerniejsze od przysposobienia obronnego
Edukacja dla bezpieczeństwa zastąpiła przedmiot przysposobienie obronne, który według Ministerstwa nie prezentował tak kompleksowego ujęcia zagadnienia bezpieczeństwa, problematyki zagrożeń pokojowych, a także zachowań w sytuacjach kryzysowych, jak ma to miejsce w przypadku EDB. Program nowego przedmiotu jest lepiej przygotowany pod kątem problematyki funkcjonowania systemu obronności państwa, czego nie umożliwiało w takim stopniu przysposobienie obronne.
Edukacja dla bezpieczeństwa – nowa podstawa programowa
Reagując na dynamiczne zmiany, jakie zachodzą na arenie geopolitycznej, a zwłaszcza na sytuację za wschodnią granicą, Minister Edukacji i Nauki podpisał w 2022 roku rozporządzenie, które zmieniło podstawę programową ogólnego kształcenia dla szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych w obszarze EDB.
W nowej podstawie programowej edukacji dla bezpieczeństwa można zauważyć przede wszystkim wprowadzenie szkolenia strzeleckiego i konieczności rozwijania praktycznych umiejętności w zakresie obsługi broni u uczniów. Dotyczy to szkół znajdujących się na terenie powiatu, które posiadają dostęp do:
- strzelnic laserowych,
- strzelnic wirtualnych,
- broni kulowej, pneumatycznej bądź ASG (replik broni strzeleckiej).
Szczegółową listę zmian w programie nauczania dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych zawierają stosowne Uzasadnienia do rozporządzenia w sprawie podstawy programowej, dostępne na rządowej stronie dotyczącej zmian w EDB.
Edukacja dla bezpieczeństwa – zakres podstawowy
Zmiany te są zawarte w podstawie programowej, a konkretnie w zakresie podstawowym Edukacji dla bezpieczeństwa. Według dokumentu ogólne wymagania celów kształcenia EDB dotyczą głównych filarów, czyli:
- bezpieczeństwa państwa,
- przygotowania do działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych,
- podstaw pierwszej pomocy,
- edukacji obronnej (która zawiera wymóg szkolenia strzeleckiego).
Edukacja dla bezpieczeństwa – studia podyplomowe dla nauczycieli
Wiedzę z tego zakresu przekazują nauczyciele, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć z EDB. Dla osób, które uczą innych przedmiotów i chcą poszerzyć swój etat o lekcje z edukacji dla bezpieczeństwa, studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego będą świetnym wyborem. Nie tylko z uwagi na kwalifikacyjny charakter, ale również na możliwość realizacji części teoretycznej online.