Czy jeden kierunek studiów podyplomowych dla nauczycieli umożliwia nauczanie dwóch przedmiotów?

geografia i przyroda - studia podyplomowe dla nauczycieli2

Ostatnia aktualizacja artykułu: 18 maja 2023

W planie lekcji uczniów znajduje się wiele przedmiotów, które pojawiają się w nim w zależności od programu nauczania na danym etapie edukacyjnym. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli posiadających uprawnienia do nauczania konkretnego przedmiotu, jednak nie muszą oni ograniczać się tylko do jednego z nich. Niektóre obszary nauk pokrywają się na tyle, że jedne studia podyplomowe dla nauczycieli pozwalają zdobyć kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów. Jest to możliwe m.in. w przypadku przyrody oraz geografii.

Podstawa programowa – przyroda jako wstęp do geografii

Przyroda to przedmiot szkolny, która pojawia się w planach zajęć tylko uczniów IV klasy. Jego celem jest poznanie najbliższego otoczenia, a także umożliwienie poznania wszystkich najważniejszych składników krajobrazu i zależności, jakie zachodzą w przyrodzie. Z uwagi na specyfikę przedmiotu, który skupia się na poznaniu otoczenia, nauczyciel przyrody może przekazywać uczniom wiedzę poprzez różnego rodzaju obserwacje czy doświadczenia. Jego działania mogą być prowadzone więc nie tylko w sali lekcyjnej, ale również mogą mieć charakter terenowy.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO NAUCZANIA GEOGRAFII I PRZYRODY

Podstawa programowa przyrody pod kątem wiedzy jest skonstruowana w taki sposób, aby uczeń:

  • poznał różne sposoby prowadzenia obserwacji, a także orientacji w terenie,
  • opanował podstawowe słownictwo przyrodnicze (geograficzne, biologiczne, fizyczne i chemiczne),
  • poznał źródła informacji geograficznych w postaci planów oraz map,
  • poznał układy wchodzące w skład organizmu człowieka,
  • zdobył wiedzę na temat cech oraz zmian krajobrazu w najbliższym otoczeniu.

studia podyplomowe dla nauczycieli

Nauczyciel geografii – przekazywanie obszerniejszej wiedzy w kolejnych etapach edukacyjnych

Przyroda stanowi pewnego rodzaju wprowadzenie do znacznie obszerniejszych zagadnień geograficznych, które nauczyciele geografii prezentują uczniom od klasy V szkoły podstawowej aż do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej. Wartość edukacyjna tego przedmiotu wynika z integrowania wiedzy uczniów o środowisku przyrodniczym z wiedzą humanistyczną oraz społeczno-ekonomiczną. Całościowe podejście do tego obszaru nauk sprzyja wszechstronnemu rozwojowi uczniów.

Studia podyplomowe dla nauczycieli, czyli jak zdobyć uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów

Powiązanie obydwu przedmiotów sprzyja rozwojowi także samych nauczycieli, którzy realizując jedne nauczycielskie studia podyplomowe na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego mogą zdobyć uprawnienia do nauczania zarówno przyrody (w szkole podstawowej), a także geografii (na wszystkich etapach edukacyjnych). Zobacz więcej informacji na stronie kierunku „Nauczanie geografii i przyrody”.

Studia związane z geografią i przyrodą w jednym  – spełnij wymogi zawarte w przepisach

Uprawnienia do nauczania geografii uzyskuje według przepisów osoba, która ukończy studia magisterskie (II stopnia lub jednolite) na kierunku:

  • związanym z nauczanym przedmiotem lub
  • który obejmuje w zakresie umiejętności i wiedzy treści adekwatne do prowadzonych zajęć lub nauczanego przedmiotu lub
  • innym niż nauczany przedmiot lub prowadzone zajęcia oraz podyplomowe studia związane z geografią.

Przepisy analogicznie dotyczą także aspirujących nauczycieli przyrody, a we wszystkich przypadkach wymagane jest również przygotowanie pedagogiczne. Jest ono obowiązkowe dla słuchaczy zainteresowanych kierunkiem Nauczanie geografii i przyrody. Jeśli dana osoba go nie posiada, może zapisać się równolegle na kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego na WSKZ uzyskując na niego rabat w wysokości 25%.