Czym się zajmuje neurologopeda?

Czym się zajmuje neurologopeda?

Neurologopedia to jedna ze specjalizacji logopedii, która zajmuje się kształtowaniem prawidłowej mowyW czym jednak dokładnie specjalizuje się neurologopeda, komu może pomóc i w jaki sposób? 

Neurologopeda – kim jest?

Osoby, które ukończyły studia magisterskie i posiadają uprawnienia logopedy, mogą w ramach swojego zawodu rozwijać się dalej i ukierunkować na konkretną dziedzinę. Kończąc studia podyplomowe z neurologopedii, zdobywają wiedzę oraz umiejętności, aby pomagać pacjentom w szerszym zakresie. 

Oprócz podstawowych działań terapeutycznych z zakresu logopedii – czyli kształtowaniu prawidłowej mowy podczas jej rozwoju i doskonaleniem w okresie późniejszym, neurologopeda posiada dodatkowe kompetencje ukierunkowane na osoby, które mają dysfunkcję mowy z powodu uszkodzenia lub nieprawidłowej pracy układu nerwowego. Z porady neurologopedy mogą więc skorzystać:

  • dzieci o obciążonym wywiadzie okołoporodowym (problemy podczas ciąży, przedwczesny poród, niedotlenienie),
  • dzieci z zaburzeniami rozwojowymi,
  • dzieci i dorośli niepełnosprawni intelektualnie,
  • osoby, które utraciły możliwość komunikacji werbalnej w wyniku wypadku, urazu lub choroby (udar, niedotlenienie, guzy mózgu)

Specjalista diagnozuje przyczynę, a następnie wprowadza działania, które pomogą przywrócić sprawność mówienia. 

Co robi neurologopeda? 

Podczas pierwszej wizyty, neurologopeda dokonuje rozpoznania, aby ustalić przyczynę występowania trudności. Na podstawie wywiadu, dokumentacji medycznej, badania i obserwacji stawia diagnozę, na której opiera dalsze działania. Mogą to być:

  • ćwiczenia – głosowe, słuchowe, oddechowe,
  • zajęcia z integracji sensorycznej, stymulujące układ nerwowy,
  • masaż logopedyczny, regulujący aparat mowy;

Dodatkowo, jeżeli występuje taka konieczność, neurologopeda uczy zastępczych form komunikacji; przeprowadza również reedukację pisania i czytania.

Terapia logopedyczna

Oprócz różnego rodzaju ćwiczeń, które mają stymulować układ nerwowy, może zajść potrzeba wsparcia pacjenta w zakresie psychologicznym. Utrata mowy – szczególnie u osób dorosłych – może powodować znaczne obniżenie nastroju oraz samooceny, co skutkuje wycofaniem społecznym. Rolą neurologopedy jest więc również motywowanie do ćwiczeń, wsparcie w sytuacjach kryzysowych i pomoc w kompensowaniu utraconych czynności komunikacyjnych. 

Metody, które wykorzystuje terapeuta, są dostosowywane do rodzaju zaburzenia, stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnych potrzeb.

Neurologopeda dziecięcy – kiedy jest potrzebny?

Wizyta u logopedy – w tym i neurologopedy – kojarzy się często z terapią dzieci, które już wykazują nieprawidłową mowę, np. źle wymawiają głoskę “r”, jąkają się lub seplenią. Jednakże warto zwrócić uwagę na wcześniejsze symptomy, które mogą wpływać na późniejsze problemy z komunikacją – dzięki temu neurologopeda może wdrożyć działania wspomagające system nerwowy oraz aparat mowy w prawidłowym rozwoju. Wizyta u specjalisty zalecana jest w przypadku dzieci:

  • urodzonych przedwcześnie, 
  • z diagnozą zaburzeń neurologicznych, ze spektrum autyzmu,
  • z opóźnieniem psychoruchowym,
  • wykazujących problemy z jedzeniem,
  • nadmiernie śliniących się, z uchyloną buzią, 
  • mówiących niewyraźnie lub wcale;

Im wcześniej zostaną wprowadzone działania terapeutyczne, tym większa szansa na uniknięcie lub zmniejszenie problemów komunikacyjnych na późniejszych etapach rozwoju.

Dołącz do nas, by otrzymywać
więcej materiałów specjalnie dla Ciebie!

NEWSLETTER

Stawiasz na ciągły rozwój? My też! Zapisz się, by mieć stały dostęp do najnowszych informacji i wskazówek dotyczących zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Zapisuję się do newslettera i wyrażam zgodę na otrzymywanie od Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na podany adres e-mail informacji handlowych/marketingowych dotyczących oferowanych za pośrednictwem Serwisu produktów i usług (w tym nowych kierunków studiów, promocji oraz rabatów) na zasadach określonych w www.studia-online.pl/polityka_prywatnosci.