Edukacja dla bezpieczeństwa oraz Wiedza o społeczeństwie na jednym kierunku studiów

Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 czerwca 2022

Edukacja dla bezpieczeństwa jest przedmiotem, który został wprowadzony do nauczania w szkołach zamiast wykładanego wcześniej Przysposobienia obronnego. Wraz z Wiedzą o Społeczeństwie stanowią duet kształtujący odpowiednie postawy obywatelskie, umiejętności niezbędne podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych oraz społeczeństwo świadome sytuacji geopolitycznej na świecie.

Edukacja dla bezpieczeństwa – co to jest?

Tematy poruszane podczas zajęć EdB dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa oraz ludności cywilnej. Składają się na to takie elementy, jak:

  • zorientowanie w geopolitycznych uwarunkowaniach bezpieczeństwa Polski ze względu na jej położenie;
  • przygotowanie do działań w sytuacjach nadzwyczajnych;
  • organizowanie i udzielanie pierwszej pomocy;
  • działania prozdrowotne.

Nauczyciele zaznajamiają uczniów z różnego rodzaju zagrożeniami środowiskowymi, sygnałami alarmowymi i obowiązkami ludności w sytuacjach wymagających ewakuacji; uczniowie powinni też umieć rozpoznać stan zagrożenia życia i udzielić pierwszej pomocy; zdobywają również wiedzę na temat zakresu działania służb ratowniczych i obronnych, oraz jakie działania powinni podejmować w przypadku zagrożeń nie tylkow stanie pokoju, ale i wojny. 

Celem nauczania tego przedmiotu jest również kształtowanie wśród młodzieży poczucia patriotyzmu oraz odpowiedzialności za dorobek minionych pokoleń. Dzięki temu wykształca się chęci i postawy do działania ochronnego na rzecz kraju oraz społeczności, która go zamieszkuje.

Wiedza o społeczeństwie – do czego jest potrzebna?

WoS to przedmiot, który podobnie jak Edukacja dla bezpieczeństwa – kształci w zakresie edukacji obywatelskiej. Zagadnienia poruszane podczas lekcji dotyczą głównie obszarów polityki, administracji, prawa czy stosunków międzynarodowych, lecz w programie znaleźć można również tematy dotyczące komunikacji społecznej, socjologii, psychologii czy kulturoznawstwa. Lekcje wiedzy o społeczeństwie mają za zadanie kształtować odpowiednie postawy obywatelskie i wspólnotowe uczniów, ale przede wszystkim wyposażyć w wiedzę dotyczącą powstania mechanizmów kierujących danym społeczeństwem, zrozumienie jego postaw, reakcji czy akceptacji różnych działań czy wydarzeń.

Od której klasy jest WoS?

Wiedza o społeczeństwie to przedmiot, który pojawia się w programie klasy IV szkoły podstawowej, i wraz z Edukacją dla bezpieczeństwa już na wczesnym etapie edukacji kształtują świadomych obywateli przez cały okres obowiązkowej nauki – aż do ukończenia szkoły średniej czy technikum. Razem obydwa te przedmioty szerzą wśród młodzieży poczucie patriotyzmu, wspólnoty oraz odpowiedzialności za dorobek minionych pokoleń. Dzięki temu powstają chęci i postawy do działania ochronnego na rzecz kraju oraz społeczności, która go zamieszkuje.

Studia podyplomowe - Nauczanie edukacji dla bezpieczeństwa (edb) oraz wiedzy o społeczeństwie (wos)

Korzyści z dwóch kierunków – nie tylko dla nauczycieli

Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z bezpieczeństwem, a także uwarunkowania geopolityczne i tematy związane z socjologią, edukacja dla bezpieczeństwa – studia podyplomowe w pakiecie z wiedzą o społeczeństwie to idealny kierunek, rozwijający Twoje kompetencje. Obydwa przedmioty programowo uzupełniają się wzajemnie, jest więc idealnym rozwiązaniem, gdy prowadzi je jeden nauczyciel. Jest to korzystne również z punktu widzenia ucznia, co pozwala na całościowe zrozumienie tematów i uzyskania umiejętności stosowania ich w praktyce

WoS – studia podyplomowe w pakiecie z EdB to również rozwiązanie dla osób, które chcą uczyć nie tylko w szkole, ale także w jednostkach szkoleniowych takich służb, jak policja czy wojsko – tu również są potrzebni specjaliści z umiejętnościami pedagogicznymi i wiedzą z edukacji dla bezpieczeństwa czy o społeczeństwie. Z punktu widzenia służb mundurowych są to wręcz pożądane etaty, co stwarza dodatkowe możliwości rozwoju

Dołącz do nas, by otrzymywać
więcej materiałów specjalnie dla Ciebie!

NEWSLETTER

Stawiasz na ciągły rozwój? My też! Zapisz się, by mieć stały dostęp do najnowszych informacji i wskazówek dotyczących zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Zapisuję się do newslettera i wyrażam zgodę na otrzymywanie od Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na podany adres e-mail informacji handlowych/marketingowych dotyczących oferowanych za pośrednictwem Serwisu produktów i usług (w tym nowych kierunków studiów, promocji oraz rabatów) na zasadach określonych w www.studia-online.pl/polityka_prywatnosci.