Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/630/studia/podyplomowe/edukacja-i-rehabilitacja-osob-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-oligofrenopedagogika/src-BlogOligofrenoped
Jednym z rodzajów pedagogiki specjalnej jest oligofrenopedagogika, która ma pomóc w edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością umysłową. Osoby pracujące jako oligofrenopedagog zajmują się między innymi ustalaniem i wprowadzeniem do użytku metod nauki, które pomogą osobom z niepełnosprawnością wykorzystać cały potencjał. Takie osoby wymagają zupełnie innego podejścia do samej nauki, jak i wyszukiwania materiałów, które będą im przydatne, dla nich ciekawe i zainteresują je samą naukę. Ologofrenopedagog musi potrafić także wspierać jednostki, aby każda osoba pod jego opieką czuła się bezpiecznie, ale też mogła rozwijać swoje indywidualne zdolności. Dzięki dobraniu odpowiedniej metody nauki z powodzeniem można pozytywnie wpłynąć na przyszłość uczniów ze specjalnymi potrzebami, a przede wszystkim podnieść ich komfort życia przez nauczenie samodzielności.
Jak można zostać oligofrenopedagogiem? Można podjąć studia I i II stopnia, albo zapisać się na wygodne studia podyplomowe Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika) online, które dedykowane są osobom, które już ukończyły chociaż I stopień studiów. Dużo pedagogów czy nauczycieli szkolnych zapisuje się na ten kierunek, aby móc pracować w placówkach integracyjnych czy specjalnych.
Studia na tym kierunku można znaleźć w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Ta uczelnia działa od 20 lat i w swojej ofercie ma bardzo wiele kierunków przeznaczonych pracownikom oświaty czy pedagogom i psychologom.
Zajęcia odbywają się w formie online, ale sam program nauczania niczym nie różni się od wymogów ustawowych dla tego zawodu. Po prostu forma nauki jest bardziej przyjazna studentom i pozwala na jednoczesne połączenie pracy zawodowej i studiów podyplomowych bez przeszkód. Tutaj studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Ponadto po ich ukończeniu każda osoba otrzymuje stosowne świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na wzorze zgodnym ze wzorem MNiSW. Oznacza to, że będzie ono wiarygodne w każdym zakładzie pracy.