Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/638/studia/podyplomowe/edukacja-i-rehabilitacja-osob-z-niepelnosprawnoscia-wzrokowa-tyflopedagogika/src-BlogTyflopedag

W wielu szkołach brakuje nauczycieli. Jednak nie zawsze chodzi o nauczycieli przedmiotowych, raczej o pedagogów z konkretną specjalizacją. Choćby mowa tu o oligofrenopedagogach, surdopedagogach czy tyflopedagogach. A zatem o specjalistach, którzy mogą pracować z osobami z pewną niepełnosprawnością. Niektóre dzieci już od urodzenia nie widzą lub nie słyszą, a przez to nie mogą się rozwijać tak dobrze, jak inni. Natomiast w wieku przedszkolnym czy szkolnym takie dzieci potrzebują nauczycieli, którzy im pomogą uczyć się bez barier. Właśnie tym zajmują się pedagodzy z konkretną specjalizacją. Wciąż jest ich za mało w stosunku do liczby dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, które wymagają jednocześnie nauczania i rehabilitacji. Dla takich dzieci bardzo ważny jest nie tylko rozwój edukacyjny, ale też dostosowanie się do otoczenia, środowiska, a nawet przygotowanie do wykonywania pracy zawodowej, jeśli będzie to w przyszłości możliwe. Taka młodzież zdecydowanie ma więcej nauki niż ich rówieśnicy.

Pomóc w tym może odpowiedni nauczyciel. Wielu z nich zapisuje się na różnego rodzaju kursy zawodowe i studia podyplomowe, które umożliwiają pracę z dziećmi o większych potrzebach edukacyjnych. Dużo kierunków z zakresu pedagogiki ma w swojej ofercie Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Jeśli ktoś nie mógł zapisać się na studia podyplomowe Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika) w Katowicach, bez problemu może zapisać się na ten kierunek online. W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego można każdy kierunek studiować przez e-learning. Dlatego też nie jest ważne czy mieszkamy w dużym mieście, ponieważ nie musimy dojeżdżać na zajęcia. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i wolny czas, aby móc się uczyć. Dlatego też wiele osób pracujących zawodowo decyduje się na ten model studiów.

Trzeba wiedzieć, że na tej uczelni studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Ponadto na te studia można zapisać się w dowolnym czasie. Nie trzeba czekać aż zacznie się kolejny semestr czy nowy rok. Zatem oszczędzamy czas, jeśli zdecydujemy się nagle na podjęcie kolejnych studiów. Sama nauka jest bardzo wygodna, ponieważ możemy uczyć się wieczorami czy weekendy, a więc nie będzie kolidować z naszą pracą.