Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna kwalifikacje

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/122/studia/podyplomowe/edukacja-wczesnoszkolna-i-przedszkolna/src-BlogEdukWczes

Przeglądając oferty pracy w przedszkolach można być zdziwionym jak wysokich kwalifikacji zawodowych może wymagać pracodawca. Jednak nie jest to wymysł tylko kierownika placówki przedszkolnej, a odgórny wymóg stawiany przez Ministra Edukacji Narodowej. Nawet przedszkole jest placówką edukacyjną, gdzie zatrudnia się nauczycieli, a więc muszą oni mieć kwalifikacje zgodne z wymaganymi przez ministra. Niestety nie da się tego obejść, chyba że będziemy aplikować na bardzo niskie stanowisko pracy jak asystentka.

Jakie edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna kwalifikacje daje w rzeczywistości? Otóż okazuje się, że wedle najnowszego Rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 roku wydanym przez MEN, trzeba mieć kilka kwalifikacji, a nie tylko jeden ukończony kierunek studiów. Sprowadza się to do tego, że nawet studiując kierunek pedagogiczny można nie otrzymać na danej uczelni stosownego przygotowania. Obecnie Minister Edukacji Narodowej wymaga ukończenia kierunku przedmiotowego, w tym wypadku do pracy w przedszkolu najlepszym kierunkiem będzie edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. Jednak potrzebne jest też przygotowanie pedagogiczne w liczbie 270 godzin nauki oraz 150 godzin pozytywnie zaliczonych praktyk zawodowych w jednostce oświatowej. Oprócz tego trzeba mieć też ukończone studia co najmniej II stopnia lub jednolite studia magisterskie. Warto jednak wiedzieć, że studia z tytułem magistra nie muszą być zrealizowane na kierunku edukacja wczesnoszkolna, mogą to być inne studia.

W takim wypadku, kiedy nagle w trakcie edukacji zmienimy zdanie albo też brakuje nam choćby przygotowania pedagogicznego, można zapisać się na studia podyplomowe. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje wiele kierunków z zakresu pedagogiki, przydatnym przyszłym nauczycielom albo osobom, które już pracują w zawodzie, ale chcą zrobić kwalifikacje potrzebne do nauczania drugiego i kolejnego przedmiotu w szkole. Szkoła widnieje w rejestrze szkół wyższych, co oznacza, że po ukończeniu kierunku otrzymamy świadectwo zgodne z wymaganiami MNiSW. Ponadto zajęcia trwają tu średnio 3 semestry, ale warto wziąć pod uwagę, że prowadzone są przez elearning. Dzięki czemu nawet osoby, które pracują zawodowo mogą się tu uczyć, poświęcając na to wolny czas, wedle tego ile chcą się uczyć w danym dniu, a nie patrząc na ustalony grafik.