Gdzie zdobyć przygotowanie pedagogiczne?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Gdzie zdobyć przygotowanie pedagogiczne? Zaczynając naukę dobrze jest zaplanować sobie ścieżkę kariery zawodowej. Oczywiście nie jest to konieczne i dość mało osób planuje z góry, co będzie robić przez kolejne 40-50 lat. Ponadto same zawody i miejsca pracy się zmieniają, a do tego też trzeba się dostosować. Przykładem grupy zawodowej, która na przestrzeni lat była dotknięta przez wiele zmian, jest grupa nauczycieli i pracowników oświaty. Praktycznie co kilka lat zmieniają się wymagania czy też aktualizowane są zasady zatrudniania nauczycieli w poszczególnych typach szkół i innych instytucjach oświatowych. Oznacza to, że wiele młodych osób, które chce zostać nauczycielami musi regularnie sprawdzać aktualne wymagania lub nowe akty prawne, które wejdą w życie, gdy jeszcze będą się uczyć przyszłego zawodu.

Dzięki śledzeniu na bieżąco zmian można mieć pewność, że po ukończeniu nauki, będziemy mieli odpowiednie kwalifikacje zawodowe, żeby od razu rozpocząć pracę. Obecnie najbardziej aktualnym rozporządzeniem wydanym przez Ministra Edukacji Narodowej jest Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Ta data oznacza w praktyce, że każda osoba, która rozpoczęła lub rozpocznie staż nauczycielski po 1 sierpnia 2017 roku musi spełniać zapisane w Rozporządzeniu warunki, aby zostać nauczycielem.

Największą zmianą jest konieczność ukończenia przez wszystkich nauczycieli, którzy do tej pory pracowali na podstawie ukończonych studiów I stopnia, studiów stopnia drugiego. Ponadto każdy nauczyciel oprócz tak zwanego przygotowania przedmiotowego, czyli z zakresu konkretnego przedmiotu, którego będzie nauczać musi mieć przygotowanie pedagogiczne.

Wedle Rozporządzenia i decyzji MEN, za przygotowanie pedagogiczne uznawane są zajęcia obejmujące tematykę pedagogiki, psychologi i dydaktyki, które prowadzone są przez co najmniej 270 godzin. Do tego trzeba zaliczyć z pozytywną ocenę praktyki zawodowe w ilości 150 godzin zegarowych w zakładzie pracy związanym z kierunkiem studiów. W tym wypadku oznacza to po prostu instytucje oświatowe jak szkoły.

Między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia podyplomowe na kierunku przygotowanie pedagogiczne, które obejmują wymagane 270 godzin nauki rozpisane na 3 semestry oraz zaliczenie praktyk pedagogicznych. Sama szkoła wpisana jest do rejestru szkół wyższych, więc podlega MNiSW i MEN. Tryb nauki jest bardzo korzystny dla studentów, ponieważ uczymy się online przez platformę e-learningową. Dzięki temu można pracować czy uczyć się w trybie stacjonarnym, a równolegle pozyskać kwalifikacje pedagogiczne.