Innowacyjne metody nauczania – 7 korzyści dla Twoich uczniów

studia podyplomowe innowacyjne metody nauczania

Każdy aspekt naszego życia nieustannie ewoluuje, co widać również po zmieniającym się podejściu do edukacji i nowych zjawiskach w środowisku szkolnym. Jeszcze większego znaczenia nabrały więc takie cechy u dzieci i młodzieży, jak analityczne myślenie, otwartość czy umiejętność szybkiej adaptacji do nowych warunków. W rozwijaniu tych cech u Twoich uczniów pomogą innowacyjne metody nauczania. Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz pozytywnie wpłynąć na swoich podopiecznych.

Innowacyjne metody nauczania w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolu – 7 korzyści

Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny jest okresem wzmożonej aktywności poznawczej, dlatego jako nauczyciel musisz zadbać o to, aby pozwolić uczniowi wyrażać silną potrzebę intelektualnych wrażeń. Warto zaznaczyć, że w tym okresie młodzi uczniowie cechują się dużym napięciem emocjonalnym oraz wzmożoną potrzebą działania. Innowacyjne metody nauczania w przedszkolu i klasach I-III stwarzają sytuacje, w których dzieci mogą je zaspokoić. Dlaczego warto je wdrażać? Korzyści dla uczniów jest wiele.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I POZNAJ INNOWACYJNE METODY NAUCZANIA

Sami odkrywają naukę i narzędzia

Aktualnie uczniowie klas I-III świetnie odnajdują się w świecie samodzielnego wyszukiwania informacji. Aby jednak poszerzyć ich świadomość, a także zaktywizować do samodzielnego odkrywania nauki oraz wielu przydatnych narzędzi, możesz zachęcić uczniów do samodzielnego prowadzenia badań naukowych czy różnych projektów. Oczywiście ważne jest dostosowanie poziomu trudności i tematyki do predyspozycji każdego ucznia.

Uczą się kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów

Tradycyjne metody kształcenia nie wymagają od uczniów samodzielnego poszukiwania rozwiązań. Podręczniki zawierają najczęściej gotowe odpowiedzi na zadania, dlatego wykorzystując innowacyjne metody nauczania, sprawisz że uczniowie znacznie rozwiną swoje umiejętności pod kątem kreatywnego i nieszablonowego myślenia.

Sprawdź studia pedagogiczne

Świetnie sprawdzą się w tym przypadku m.in. doświadczenia i eksperymenty badawcze. Możesz zaprezentować uczniom kilka próbek zabrudzonych materiałów, a uczniowie będą musieli znaleźć substancje, które te zabrudzenia usuną.

Osiągają szybsze postępy małymi krokami

Klasyczne metody nauczania nastawione są na przyswajanie przez uczniów wielu informacji jednocześnie. Bardzo często rozmija się to z faktycznymi predyspozycjami kilkuletnich uczniów, którzy potrzebują więcej czasu na osiągnięcie postępu w danym obszarze. Wykorzystując innowacyjne metody nauczania w przedszkolu oraz w edukacji wczesnoszkolnej polegające na dawkowaniu wiedzy, uczniowie mogą znacznie łatwiej przetwarzać i utrwalać poznane informacje.

Rozwijają umiejętności miękkie

Innowacyjne metody nauczania w edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkolu polegają na pracy w grupach i realizowania różnych projektów. Dzięki temu uczniowie rozwijają wiele umiejętności miękkich, które okażą się przydatne w przyszłości – zarówno w życiu prywatnym, jak i edukacyjnym. Szczególnie mowa o nauce:

  • komunikowania się,
  • współpracy,
  • ustalania priorytetów,
  • zarządzania czasem.
innowacyjne metody nauczania

Czują się bardziej zrozumiani

Klasyczne metody nauczania polegające na ocenianiu i przeprowadzaniu egzaminów sprawiają, że często jako nauczyciel nie znasz przyczyn niepowodzeń danego ucznia. Innowacyjne metody kształcenia bazują na wspólnej nauce i wspólnym zaangażowaniu wraz z nauczycielem, dzięki czemu można być bliżej potrzeb ucznia i w porę znaleźć rozwiązania indywidualnie dla każdego z nich.

Czują się bardziej docenieni

W odróżnieniu od tradycyjnych metod, polegających na ocenianiu według określonego klucza, innowacyjne metody polegają na ocenianiu na podstawie zaangażowania i indywidualnych umiejętności każdego ucznia. Wpływa to pozytywnie na ich samoocenę i sprawia to, że czują się znacznie bardziej docenieni.

Są znacznie bardziej aktywni

Innowacyjne metody polegają na prowadzeniu ożywionych dyskusji na lekcjach. Dzięki nim niezręczną ciszę zastąpi znacznie większa ekscytacja i ciekawość uczniów, którzy z entuzjazmem będą uczestniczyć w zajęciach i chętniej podejmować się zadań.

Jak widać, lista korzyści z zastosowania nowoczesnych metod jest bardzo długa, a podjęte działania wpływają pozytywnie nie tylko na samego ucznia, ale również nauczyciela i cały proces kształcenia. Chcesz poznać konkretne techniki?  Zapisz się na studia podyplomowe „Innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniemi zdobądź niezwykle cenną wiedzę oraz umiejętności, które znacznie usprawnią proces realizowanego przez Ciebie kształcenia.