Jak zostać doradcą zawodowym?

doradca zawodowy studia

Ostatnia aktualizacja artykułu: 29 maja 2024

Samodzielne planowanie ścieżki kariery jest dość trudne, a coraz większa grupa absolwentów szkół średnich oraz studiów wyższych wiąże przyszłość z czynnościami, które odpowiadają ich zainteresowaniom i umiejętnościom. Nic więc dziwnego, że usługi doradców zawodowych cieszą się w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem. Jeśli chcesz czerpać satysfakcję z obserwowania postępów oraz sukcesów innych – to praca stworzona dla Ciebie. Zobacz, jak zostać doradcą zawodowym i jakie są zadania osoby na tym stanowisku.

Kim jest doradca zawodowy? Perspektywiczne stanowisko

Doradztwo zawodowe stało się w naszym kraju oficjalnie zawodem w 1995 roku, jednak dynamiczne zmiany na rynku pracy, ewoluujące wymagania i technologie sprawiły, że prawdziwy rozkwit tej branży można odnotować w ostatnich latach. Wpływ na zwiększający się popyt na usługi specjalistów ma przede wszystkim coraz większa liczba zawodów, dróg kształcenia, a także zmieniający się trend – pracownicy nie przywiązują się już na wiele lat do jednego miejsca pracy, a nawet branży.

Jeśli zastanawiasz się, kim jest doradca zawodowy, musisz wiedzieć, że jest to osoba, która pomaga osobom bezrobotnym, poszukującym pracy, a także rozpoczynającym karierę zawodową. Klientami doradców są również osoby, którzy potrzebują się przekwalifikować lub zmienić aktualne miejsce zatrudnienia. Doradca zawodowy jest specjalistą, który na podstawie swojego doświadczenia oraz szczegółowego wywiadu opracowuje ścieżki kariery dla swojego klienta.

Sprawdź studia Doradztwo zawodowe (2 sem) - Instytucje rynku pracy

Co robi doradca zawodowy? Zakres obowiązków na stanowisku

Coraz popularniejsze zjawisko mobilności zawodowej, a także pojawianie się nowych zawodów i perspektyw sprawia, że liczba klientów doradców zawodowych nieustannie rośnie. Jeśli dostrzegasz w sobie potencjał do pracy, z pewnością zastanawia Cię to, co robi doradca zawodowy. Otóż w swojej codziennej pracy:

 • dokonuje diagnozy umiejętności i możliwości zawodowych dla różnych grup klientów,
 • prowadzi zajęcia warsztatowe, które mają na celu zaktywizować klientów w poszukiwaniu zatrudnienia i planowaniu kariery zawodowej,
 • udziela indywidualnych konsultacji oraz prowadzi zajęcia grupowe,
 • planuje ścieżkę kariery i analizuje potrzeby klientów,
 • współpracuje z instytucjami rynku pracy, szkołami oraz placówkami kształcenia.

Czym zajmuje się doradca zawodowy? Najważniejsze metody i narzędzia pracy

Doradca zawodowy współpracując z osobami bezrobotnymi lub poszukującymi zmiany, musi dowiedzieć się, jakie są ich mocne strony, zainteresowania, a także kompetencje społeczne. 

W tym celu korzysta z:

 • testów – pozwalają określić typ osobowości oraz predyspozycje zawodowe,
 • metody hiszpańskiej – klient rozwija umiejętności oraz zdobywa niezbędne informacje do przezwyciężania osobistych barier ograniczających aktywność zawodową,
 • metody pracy grupowej – dzięki niej klienci odkrywają zdolności zawodowe,
 • job shadowingu – to metoda polegająca na tym, że klienci spędzają jeden dzień w wybranym zakładzie pracy i towarzyszą jednemu pracownikowi w jego codziennych zajęciach.

Informacje, które uzyska doradca zawodowy, są niezbędne do stworzenia Indywidualnego Planu Działania określającego cele, jakie musi osiągnąć wraz ze swoim klientem.

jak zostać doradcą zawodowym

Jak zostać doradcą zawodowym? Ważne kompetencje miękkie

Praca na tym stanowisku to przede wszystkim bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać doradcą zawodowym, musisz wiedzieć, że kluczowe okażą się kompetencje miękkie, takie jak:

 • empatia,
 • cierpliwość,
 • umiejętność uważnego słuchania,
 • komunikatywność,
 • odpowiedzialność.

Jak zostać doradcą zawodowym? Studia to podstawa

Choć posiadanie i rozwijanie powyższych kompetencji jest bardzo ważne, podstawą jest jednak teoretyczne i praktyczne przygotowanie do pełnionych zadań w postaci kierunkowego wykształcenia. 

Od lat skuteczną formą zdobycia niezbędnych kwalifikacji do pracy są studia podyplomowe – możesz je uzyskać zapisując się na kierunek oferowany przez naszą Uczelnię – Doradztwo zawodowe (2 sem) – Instytucje rynku pracy. Realizując studia w wariancie 2-semestralnym możesz uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu doradcy zawodowego w instytucjach rynku pracy.

CHCESZ ZOSTAĆ DORADCĄ ZAWODOWYM? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE

Perspektywy doradców zawodowych

Jeśli planujesz zdobyć wykształcenie niezbędne do pracy w zawodzie, z pewnością ciekawi Cię nie tylko to, czym zajmuje się doradca zawodowy, ale również to, gdzie możesz podjąć pracę po ukończeniu studiów. 

Będąc absolwentem powyższych studiów podyplomowych możesz pracować jako:

 • specjalista w instytucjach rynku pracy,
 • doradca w uczelnianych biurach karier,
 • doradca zawodowy w instytucjach zajmujących się pracą z młodzieżą.

Jak widać praca doradcy zawodowego może być nie tylko źródłem satysfakcji z sukcesów klientów i pozytywnego wpływu na ich życie zawodowe. Zdobywając wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy możesz liczyć na perspektywiczne stanowisko z możliwością rozwoju. Zapisz się na studia podyplomowe Doradztwo zawodowe (2 sem) – Instytucje rynku pracy i rozpocznij karierę w branży, która pomaga innym podjąć właściwy wybór.