Jak zostać pedagogiem

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Pedagog to osoba kojarzona z zatrudnieniem w szkole w roli doradcy dla uczniów. Tak naprawdę jego rola polega na wspieraniu innych nauczycieli w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Dlatego tak często uczniowie wysyłani są na konsultacje do pedagoga, który ma im pomóc rozwiązać problemy czy to osobiste, które rzutują na naukę czy też problemy z nauką, aby uczniowie osiągali lepsze rezultaty. Oprócz współpracy z młodzieżą pedagog powinien też współpracować z rodzicami i opiekunami dzieci, w razie zaistnienia poważnych problemów. Może też się zdarzyć, że uczniowie popełnią przestępstwo, dlatego pedagog powinien być też przygotowany do pomocy w wyjaśnieniu popełnionych przez swoich uczniów czynów. Ponadto pedagog nadzoruje i prowadzi zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych czy hospitalizowanych. Choć najczęściej po prostu prowadzi konsultacje pedagogiczno-psychologiczne czy pomaga wybrać dalszą drogę kształcenia i ścieżkę zawodową.

Jak zostać pedagogiem? Oczywiście niezbędne będą odpowiednie studia. Pedagog pracujący w szkole to także nauczyciel, a więc musi mieć wyższe wykształcenie. Jednak wcale nie muszą to być studia w kierunku pedagogiki. Aby zostać pedagogiem można studiować na I i II stopniu studiów pedagogikę lub studia jednolite magisterskie, ale można też podjąć decyzję o zmianie zawodu i pedagogikę studiować w ramach studiów podyplomowych. Również takie kwalifikacje zawodowe będą ważne.

Studia pedagogiczne w formie studiów podyplomowych trwają 3 semestry i zapisać się na nie można już po ukończeniu studiów I stopnia. Oczywiście można też później, kiedy już całkiem skończymy kierunek albo nawet wiele lat po ukończeniu studiów, kiedy już pracujemy, ale chcemy zmienić wykształcenie. Dość często zdarza się to choćby w wypadku psychologów, gdzie może w trakcie pracy nastać potrzeba uzyskania kwalifikacje pedagogicznych do pracy np. jako szkolny psycholog.

Studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego można zrealizować w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Oprócz przygotowania pedagogicznego można studiować tutaj także pedagogikę specjalną czy nawet pedagogikę leczniczą. Takie kierunki studiów trwają 3 semestry. Metoda nauczania to e-learning, co jest bardzo wygodne dla studentów. Można z powodzeniem łączyć pracę zawodową z nauką na takich studiach, ponieważ to my wybieramy porę, kiedy chcemy się uczyć i ile czasu jednorazowo na to poświęcimy. Program nauczania jest zgodny z wymogami MEN, a sama szkoła wpisana jest do ewidencji szkół wyższych, co świadczy o tym, że spełnia wymagania MNiSW. Po ukończeniu studiów otrzymamy świadectwo potwierdzające kwalifikacje pedagogiczne.