Jakie studia podyplomowe dla nauczycieli wybrać?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Obecnie bardzo dużo osób korzysta ze studiów podyplomowych. Są one bardzo szybkim sposobem podniesienie kwalifikacji zawodowych, zdobycia wymaganych uprawnień czy po prostu zmiany wykształcenia. Część osób zapisuje się na nie z musu, ponieważ zmieniły się przepisy uprawniające do wykonywania danego zawodu. Wiele osób korzysta z nich jako możliwości otrzymania awansu po ich ukończeniu. Choć z kolei osoby, które chcą zostać nauczycielami bardzo często w ten sposób zdobywają wymagane wykształcenie pedagogiczne. Dlaczego?

Minister Edukacji Narodowej od nauczycieli wymaga wykształcenia przedmiotowego, czyli ukończenia kierunku, który potem może być nauczany jako przedmiot szkolny oraz wykształcenia pedagogicznego, często nazywanego przygotowaniem pedagogicznym. Co ciekawe nawet na studiach, które mają specjalizację nauczycielską nie zawsze przygotowanie pedagogiczne jest realizowane zgodnie z wymaganiami MEN. Część osób po prostu kończy studia, a dopiero później stwierdza, że chce pracować jako nauczyciel. Wtedy można wybrać waśnie studia podyplomowe i zdobyć odpowiednie uprawnienia.

Jakie studia podyplomowe dla nauczycieli wybrać? Jeżeli ktoś ma już wykształcenie przedmiotowe, powinien zapisać się na przygotowanie pedagogiczne choćby w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Realizuje się tu program 270 godzin nauki oraz 150 godzin praktyk zawodowych, co odpowiada wymaganiom MEN. Po zakończeniu nauki potwierdzonym egzaminem, otrzymamy świadectwo zgodne ze wzorem MNiSW. Sama szkoła posiada też certyfikat ISO i 0 lat doświadczenia. Warto jednak wiedzieć, że prowadzi zajęcia online, dzięki czemu nawet osoby już pracujące jako nauczyciele mogą dalej studiować bez przeszkód.

Nauczyciele, którzy chcą zyskać dodatkowe kwalifikacje jak doradztwo zawodowe czy bibliotekoznawstwo również w tej szkole znajdą ciekawe kierunki nauczania. W ofercie jest też pedagogika specjalna, która z kolei przyda się osobom, które chcą ubiegać się o stanowisko nauczyciela wspomagającego. Można także zapisać się na zajęcia z edukacji i rehabilitacji osób z autyzmem czy niepełnosprawnością intelektualną, co również będzie bardzo przydatne nie tylko jako uprawnienie zawodowe, ale przede wszystkim z taką wiedzą można jeszcze lepiej pełnić obowiązki nauczyciela wspomagającego.

Oczywiście studia podyplomowe dla nauczycieli to także nauka drugiego lub kolejnego przedmiotu. W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego oferowane są kierunki studiów obejmujące przedmioty nauczane w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych, a nawet w szkołach zawodowych czy technikach.