Godzina wychowawcza jest dla nauczycieli sprawujących funkcję wychowawcy świetnym momentem na poruszenie wielu kwestii organizacyjnych. Jak się jednak okazuje, 45-minutowe zajęcia można wykorzystać na wiele innych sposobów – przykładowo wprowadzać dzieci i młodzież w świat bezpiecznego i mądrego funkcjonowania w nowoczesnym świecie. Co zrobić, aby efektywnie i ciekawie spędzić ten czas z uczniami? Sprawdź kreatywne pomysły na godzinę wychowawczą.
Pomysły na godzinę wychowawczą – Twoi uczniowie jako lokalni reporterzy
Twoi uczniowie z pewnością przesiadują każdą wolną chwilę z telefonem w ręku, oglądając treści wideo, z których czerpią informacje na temat otaczającego świata. A co, gdyby tak zaktywizować ich samych do nakręcenia wartościowego filmu? Bardzo ciekawy pomysł na godzinę wychowawczą to zaproponowanie uczniom stworzenia dokumentalnego filmu na temat ciekawego zagadnienia w regionie. Będzie to z jednej strony połączenie lokalnego patriotyzmu z nowoczesną metodą narracji, jaką jest tworzenie video.
Pomysł na godzinę wychowawczą w szkole podstawowej – Twoi uczniowie organizatorami wycieczki
Szkoła podstawowa jest etapem edukacyjnym, w którym uczniowie wielokrotnie udają się na różnego rodzaju wycieczki. Każde z wyjść poprzedzone jest jednak wieloma aspektami organizacyjnymi. Bardzo ciekawym pomysłem na godzinę wychowawczą w szkole podstawowej jest powierzenie uczniom zaplanowania i zorganizowania jednej z nich. Warto przydzielić każdemu uczniowi lub grupie uczniów konkretne zadanie oraz rolę i na kolejnych godzinach wychowawczych weryfikować postępy w danym obszarze.
CHCESZ POSZERZYĆ SWOJE KOMPETENCJE W ZAKRESIE METODYKI NAUCZANIA ORAZ KREATYWNYCH METOD PRACY Z UCZNIEM? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYDATNĄ WIEDZĘ
Pomysł na godzinę wychowawczą w liceum – Twoi uczniowie młodymi specjalistami ds. social media
Trudno wyobrazić sobie ucznia szkoły średniej nieposiadającego konta na jednym z portali społecznościowych. A może by tak sprawdzić, jak faktycznie uczniowie radzą sobie w świecie social mediów w praktyce? Świetnym pomysłem na godzinę wychowawczą w liceum będzie zaproponowanie uczniom utworzenia i zarządzania kontem bądź grupą w mediach społecznościowych.
Może być to profil związany ze szkołą lub miastem – dzięki temu Twoi uczniowie nie tylko nauczą się korzystać z narzędzi przydatnych w przyszłości np. podczas prowadzenia własnych biznesów. Będzie to również świetny pretekst, aby poprowadzić otwartą dyskusję na temat etyki w Sieci.
Tworzenie infografik – rozwiń przydatną umiejętność u swoich uczniów
Z biegiem lat Twoi uczniowie coraz częściej będą musieli nie tylko korzystać z różnych statystyk i badań, ale również samodzielnie prezentować dane, np. na potrzeby prezentacji. Korzystając z rzutnika lub tablicy multimedialnej, warto godzinę wychowawczą poświęcić na naukę ilustrowania danych. W tym celu możesz wykorzystać jeden z darmowych programów graficznych do tworzenia infografik – np. Canva.
Dzięki temu Twoi uczniowie nauczą się nie tylko ilustrować dane, ale również wybierać ciekawe zagadnienia, wskazywać związek przyczynowo-skutkowy i wskazywać rozwiązanie problemów społecznych (np. bezdomność zwierząt czy problem zanieczyszczonego miasta).
Weryfikacja informacji znalezionych w Internecie – pomysł na godzinę wychowawczą w dobie fake newsów
Nie ma co ukrywać, że to Internet jest aktualnym, niezwykle obszernym i wygodnym w poszukiwaniach źródłem wiedzy. Warto jednak przestrzec uczniów przed nieprawdziwymi informacjami, które mogą znaleźć w Sieci. Szczególnie w dobie fake newsów warto na lekcji wychowawczej zorganizować zajęcia polegające na weryfikacji informacji znalezionych w Internecie. Możesz przygotować kilka prawdziwych artykułów i kilka fake newsów, a także zorganizować wspólne przeszukiwania Sieci.
Metodyka nauczania – poznaj więcej sposobów na studiach podyplomowych
Powyższe propozycje to jednak kilka z wielu sposobów na to, jak zaktywizować i zintegrować klasę na zajęciach. Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z ciekawymi strategiami i środkami dydaktycznymi, zapisz się na studia podyplomowe „Metodyka nauczania” oferowane przez naszą Uczelnię. W trakcie nauki zdobędziesz wiedzę m.in. z zakresu:
- psychologii uczenia się i nauczania,
- wspomagania wszechstronnego rozwoju ucznia,
- warsztatu pracy nauczyciela,
- projektowania programów kształcenia,
- emisji i higieny głosu.
Dzięki studiom poznasz innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem, a także zdobędziesz wiedzę, która umożliwi Ci określać cele i zadania pracy dydaktyczno-wychowawczej w zależności od wieku uczniów czy treści nauczania.