Kto może być nauczycielem matematyki

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Nauczanie w szkole wiąże się z koniecznością posiadania stosownych kwalifikacji zawodowych oraz choćby personalnych predyspozycji. Potrzebna jest też znajomość struktur i możliwości awansu. Nauczyciele awansują w inny sposób niż przedstawiciele innych zawodów. Mimo posiadania statusu nauczyciela muszą odbywać staż pod okiem starszych nauczycieli czy stawiać przed komisją, aby uzyskać awans. Czy tak praca jest warta uwagi? Zdecydowanie tak, ponieważ wbrew pozorom nauczycieli jest coraz mniej. A to oznacza więcej wolnych miejsc pracy. Ponadto zmieniły się wymagania w sprawie kwalifikacji zawodowych nauczycieli i część osób, która nie zdecydowała się na podwyższenie swoich stopni naukowych straci prawo do pracy jako nauczyciel w 2020 roku. Dlatego już teraz warto sprawdzić jakie są wymagania i jakie zmiany czekają nauczycieli w 2020 roku.

Jedną z bardziej pożądanych pozycji jest nauczyciel matematyki. Tego przedmiotu naucza się w każdej szkole, a więc miejsc pracy jest dużo. Kto może być nauczycielem matematyki? Warto tu się przyjrzeć wymaganiom Ministra Edukacji Narodowej zapisanych w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych nauczycieli z 1 sierpnia 2017 roku. Przede wszystkim wymagane od wszystkich nauczycieli jest wykształcenie przedmiotowe i przygotowanie pedagogiczne. Od 31 sierpnia 2020 roku, czyli z początkiem roku szkolnego 2020/2021 każdy nauczyciel musi mieć ukończone studia wyższe w stopniu co najmniej magistra lub magistra inżyniera.

A jakie konkretnie studia trzeba skończyć, aby uczyć matematyki? Przyszłym nauczycielom są dedykowane studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki. Ale to nie jedyne studia jakie można skończyć, aby uzyskać kwalifikacje. Można po prostu studiować matematykę i uzyskać tytuł magistra matematyki czy inny kierunek, na którym wykładana jest matematyka na poziomie odpowiednim do programu nauczania w szkołach. Można też studiować kierunek matematyczny w ramach studiów podyplomowych, jeśli wcześniej ukończyło się inne studia co najmniej I stopnia. Do wyboru są kierunki:
Nauczanie matematyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz Nauczanie matematyki i informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Istotne jest również ukończenie kierunku przygotowanie pedagogiczne. Musi obejmować co najmniej 270 godzin nauki oraz trzeba zaliczyć 150 godzin praktyk zawodowych. Najkorzystniej jest więc wybrać ten kierunek w ramach studiów podyplomowych. Oferuje je między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Nauka w tej szkole jest najlepszy rozwiązaniem dla osób pracujących lub uczących się na innym kierunku, ponieważ odbywa się online. Szkoła wpisana jest do ewidencji szkół wyższych, co oznacza, że spełnia też wymagania MNiSW. Natomiast program nauczania odpowiada wytycznym MEN. Studiując tutaj można więc zdobyć nie tylko wiedzę, ale i potrzebne świadectwo.