Ruch jest jednym z najważniejszych bodźców rozwojowych dzieci, które dzięki aktywności fizycznej mogą poznawać otoczenie i opanowywać nowe umiejętności. Niestety coraz częściej rodzice oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zauważają wady, które można skorygować na specjalnych zajęciach. Zapotrzebowanie na specjalistów rośnie i coraz więcej osób zastanawia się, kto może prowadzić gimnastykę korekcyjną w przedszkolu. Zobacz, co musisz zrobić, aby podjąć pracę w takim charakterze.
Gimnastyka korekcyjna – co to jest?
Gimnastyka korekcyjna to specjalistyczne zajęcia, które organizowane są na różnych etapach edukacji, w tym także w przedszkolu. Są przeznaczone dla dzieci, u których zaobserwowano opóźnienia w rozwoju motorycznym, wady postawy lub słabe umięśnienie. Uczestnictwo w zajęciach jest bardzo ważne ze względu na fakt, iż ruch jest podstawowym wskaźnikiem rozwoju oraz zdrowia i przyczynia się w dużej mierze do ogólnego wzmocnienia całego organizmu. Gimnastyka korekcyjna zapewnia dzieciom odpowiednią ilość aktywności fizycznej, co działa korzystnie nie tylko sferę fizyczną, ale również psychiczną oraz społeczną.
Do czego służy gimnastyka korekcyjna? Podstawowe zadania i metody wykorzystywane w gimnastyce korekcyjnej
Jeśli chcesz zacząć prowadzić zajęcia, z pewnością zastanawia Cię nie tylko to, co to jest gimnastyka korekcyjna, ale również to, jak wyglądają podstawowe zadania wykonywane przez dzieci.
Otóż podstawą gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu są:
- zabawy i ćwiczenia orientacyjno-porządkowe – wyrabiają orientację w przestrzeni oraz umiejętności poruszania się i zachowywania w grupie; ćwiczą chód oraz bieg,
- zabawy i ćwiczenia użytkowe – doskonalą bieg, wspinanie się, celowanie, chwyt, rzut czy poczucie równowagi,
- zabawy bieżne – aktywności bazujące na biegu usprawniają całe działo dzieci, a także rozwijają szybkość, zręczność oraz ogólną wytrzymałość.
Do czego służy gimnastyka korekcyjna i zabawy z elementami czworakowania?
Na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci w przedszkolu większość aktywności bazuje jednak na zabawach z elementami czworakowania. Dzieje się tak dlatego, że czworakowania wpływa na prawidłowe kształtowanie się naturalnych krzywizn kręgosłupa – na czele z odcinkiem lędźwiowym. Młodsze dzieci wykonują czworakowania w podporze na całych dłoniach i palcach stóp na niedużych odcinkach, dzięki czemu wzmacniają mięśnie pasa barkowego.
Czy gimnastyka korekcyjna to zajęcia specjalistyczne?
Jeśli chcesz poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku, z pewnością zastanawiasz się, czy gimnastyka korekcyjna to zajęcia specjalistyczne. Otóż jak się okazuje jest to specjalistyczna forma zajęć, wymagająca wiedzy z zakresu fizjoterapii oraz pedagogiki, aby w efektywny sposób diagnozować potrzeby rozwojowe oraz korekcyjne najmłodszych.
Kto może prowadzić gimnastykę korekcyjną w przedszkolu? Niezbędne umiejętności oraz wiedza
Aby zminimalizować ryzyko kontuzji i wspierać prawidłowy rozwój motoryczny dziecka, niezbędna jest umiejętność:
- oceny stanu fizycznego dziecka,
- identyfikacji wszystkich dysfunkcji lub asymetrii,
- tworzenia indywidualnych planów ćwiczeń, dostosowanych do potrzeb i możliwości przedszkolaków.
Jedną z najskuteczniejszych metod na zdobycie powyższych kompetencji są studia podyplomowe oferowane przez naszą Uczelnię. Zapisując się na kierunek „Korekcja wad postawy” zdobędziesz wiedzę z zakresu technik terapeutycznych oraz diagnostycznych. Rozbudowany program pozwoli Ci zdobyć przygotowanie z zakresu planowania, metodyki oraz organizacji zajęć grupowych i indywidualnych.
Kto może prowadzić gimnastykę korekcyjną w przedszkolu? Przydatne studia
Studia mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że oprócz niezbędnej dawki wiedzy masz możliwość uzyskania uprawnień do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu. Kierunek ten jest idealną propozycją dla Ciebie, jeśli jesteś nauczycielem pedagogiki wczesnoszkolnej, pracujesz lub planujesz rozpoczęcie pracy w obszarze gimnastyki korekcyjnej.
Zapisz się na studia Korekcja wad postawy i rozpocznij pracę z dziećmi i młodzieżą w szkołach, a także placówkach oświatowych. Studia skierowane są do osób posiadających przygotowanie pedagogiczne – jeśli go nie posiadasz, możesz zrealizować odpowiednie studia na naszej Uczelni. Zapisując się równolegle na dwa kierunki otrzymasz rabat w wysokości 25% na studia z zakresu przygotowania pedagogicznego.