Kto może zostać nauczycielem w przedszkolu?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 kwietnia 2021

Edukacja musi być również odpowiednia i dostosowana do specjalnych potrzeb grupy dzieci i młodzieży o wysokim potencjale intelektualnym uzdolnionych poznawczo lub w dziedzinach kierunkowych – dr Monika Adamska-Staroń

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/618/studia/podyplomowe/przygotowanie-pedagogiczne-dla-nauczycieli-przedmiotow-lub-zajec-prowadzonych-w-szkole-podstawowej-i-ponadpodstawowej-teoretycznych-przedmiotow-zawodowych-oraz-praktycznej-nauki-zawodu/src-blogNauPrzedZaw

Także do przedszkoli rekrutuje się dzisiaj wysoko wykształcone osoby. Nie wystarczy tylko lubić dzieci, a wręcz trzeba wykazać się swoimi zdolnościami w edukacji najmłodszego pokolenia. Przedszkola pełnią już tak samo edukacyjne funkcje jak szkoły podstawowe. To tu zaczyna się nauka pisania czy czytania, która potem rozwijana jest w szkole. Idąc za potrzebami dzieci, praktycznie każde przedszkole oferuje też lekcje języków obcych czy dodatkowe zajęcia, ukierunkowane na przekazywanie wiedzy najmłodszym z dziedzin, które potem będą rozwijane w szkołach. Z tego powodu i w przedszkolach zatrudnia się nauczycieli.

Kto może zostać nauczycielem w przedszkolu? Obecnie wprowadzono wiele zmian na bazie najnowszego Rozporządzenia MEN. Między innymi wprowadzono obowiązek posiadania wyższego wykształcenia. Ponadto trzeba legitymować się posiadanym przygotowaniem pedagogicznym. Niestety nie każde zajęcia, nawet te podczas studiów ze specjalizacją nauczycielską, będą zaliczane jako przygotowanie pedagogiczne. Takie zajęcia muszą spełniać wymagania Ministra Edukacji Narodowej choćby pod kątem liczby godzin nauki.

Jak można szybko uzyskać przygotowanie pedagogiczne? Najszybszą drogą, która jednocześnie spełnia wymagania Ministra Edukacji Narodowej, jest zapisanie się na studia podyplomowe do Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Dlaczego akurat w taki sposób? Otóż studia podyplomowe trwają trzy semestry, podzielone na 270 godzin nauki; w międzyczasie należy zrealizować 150 godzin praktyk zawodowych. Spełnia to wymagania MEN i tym samym pozwala na pozyskanie przygotowania pedagogicznego na wysokim poziomie. Same studia podyplomowe można zacząć już po ukończeniu co najmniej studiów I stopnia. Naukę w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego doceni wiele osób, gdyż jest bardzo wygodna – zajęcia odbywają się całkowicie online.

Oczywiście Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego wpisana jest do ewidencji szkół wyższych oraz do rejestru instytucji szkoleniowych, dlatego możemy mieć pewność, że jest to placówka spełniająca wszystkie wymagania. Natomiast sama nauka online polega na tym, że uczymy się za pośrednictwem platformy e-learningowej, do której dostajemy dostęp już po zapisaniu się i wniesieniu opłat za studia. Można zapisać się w każdej chwili bez czekania aż zacznie się nowy semestr akademicki, co znacznie przyspiesza uzyskanie kwalifikacji zawodowych. Warto też wiedzieć, że sama szkoła ma 20 lat doświadczenia, a jakość jej usług poparta jest certyfikatem ISO.