Kto musi zrobić przygotowanie pedagogiczne?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Nawet jeśli ukończyliśmy już naukę i podjęliśmy pracę zawodową może się po pewnym czasie okazać, że nastąpiły zmiany prawne, wedle których musimy podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Zwykle oznacza to konieczność zapisania się na kurs kwalifikacji zawodowych albo studia podyplomowe. Czasami też następuje konieczność podniesienia stopnia naukowego z tytułu licencjata do magistra. W większości zawodów nie są to zmiany bardzo trudne do wdrożenia. Ponadto przy każdej zmianie w prawie można też liczyć na okres przejściowy, który pomoże nam w zdobyciu nowych kwalifikacji zawodowych.

Obecnie bardzo dużo zmian czeka na pracowników oświaty. Zwłaszcza od nauczycieli wymaga się ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Od kiedy w życie weszło Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych nauczycieli z 1 sierpnia 2017 roku zmieniły się nawet podstawowe wymagania. Każda osoba, który po tym czasie zaczęła staż nauczycielski musi mieć nie tylko przygotowanie z zakresu przedmiotu, którego będzie nauczać w stopniu naukowym magistra lub wyższym, ale też tak zwane przygotowanie pedagogiczne.

Kto musi zrobić przygotowanie pedagogiczne? Aktualnie każda osoba, która chce pracować w placówce oświatowej. Nie dotyczy to tylko nauczycieli przedmiotów szkolnych, ale też pracowników przedszkoli, świetlic czy pedagogów i psychologów szkolnych. Każda z tych osób musi legitymować się posiadanym przygotowaniem pedagogicznym. Ma to na celu zatrudnianie osób, które oprócz wiedzy przedmiotowej mają chociaż minimalny warsztat umiejętności pedagogicznych i potrafią stosować odpowiednie metody dydaktyczne. Dzięki temu prowadzone przez nich lekcje mogą osiągać założony cel edukacyjny.

Co prawda wiele osób, aby zostać nauczycielem studiowało pedagogikę lub kierunek przedmiotowy ze specjalizacją nauczycielską. Niestety nie zawsze będzie to wystarczające. Otóż w w/w Rozporządzeniu Minister Edukacji Narodowej dokładnie określił, jakie przygotowanie pedagogiczne może być uznane za ważne. Tylko zajęcia, które były prowadzone z zakresu pedagogiki, dydaktyki i psychologi w ilości co najmniej 270 godzin oraz zrealizowano przy nich co najmniej 150 godzin praktyk w jednostce zgodnej z kierunkiem, oraz jest to potwierdzone dokumentem, mogą być zaliczone.

Takie zajęcia to między innymi studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Można się na nie zapisać w dowolnej chwili, ponieważ to studia e-learning. Forma i program nauki akceptowane są przez MEN i MNiSW, ponieważ szkoła wpisana jest do rejestru szkół wyższych. Ponadto ma 20 lat doświadczenia, potwierdzonego certyfikatem ISO.