Kwalifikacje pedagogiczne psychologa

Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów

Co roku na jedno miejsce na studiach wyższych o kierunku psychologii przypada kilku kandydatów. Jest to bardzo pożądany zawód, ponieważ jego ukończenie daje wiele możliwości zawodowych. Można pracować stricte jako psycholog, ale wiele firm prywatnych zatrudnia psychologów do pracy przy rekrutacji pracowników, szkolenia ich i motywowania zawodowego, czy nawet otwiera swoje własne poradnie psychologiczne, aby pracownicy mieli lepsze środowisko pracy. Tak samo postępują obecnie szkoły. W wielu szkołach i to już od etapu szkoły podstawowej zatrudnia się psychologów szkolnych, których zadaniem jest nie tylko sprawdzać czy dzieci i młodzież mają trudności w nauce oraz jak można im pomóc w lepszym uczeniu się, ale też aby po prostu prowadzić rozmowy.

Można sobie pomyśleć, że przecież od rozmawiania z uczniami jest pedagog szkolny, ale takie osoby bardzo często nie mają pojęcia jak prawidłowo rozmawiać z uczniami o problemach, aby ich nie zrazić, a im pomóc. Do takiej rozmowy potrzebne jest przygotowanie psychologiczne, którego pedagog zwykle nie ma. Dlatego do szkół zatrudnia się magistrów psychologii z kwalifikacjami pedagoga. Takie kwalifikacje pedagogiczne psychologa można zdobyć na studiach podyplomowych z przygotowania pedagogicznego.

Psycholog na swoich studiach przedmiotowych uczy się między innymi jak prowadzić rozmowy, używać słów, aby wzbudzać do refleksji, motywować czy spojrzeć z innej perspektywy na dany temat. Jednak przygotowanie pedagogiczne obejmuje choćby podejście do dzieci i młodzieży z perspektywy tego, jakie trudności edukacyjne mogą się u nich pojawiać. Ponadto młodzież w szkołach narażona jest na stres, trudności w organizowaniu czasu na naukę, trudności w relacjach z rodzicami i rówieśnikami czy też tzw. bunt młodzieńczy. Dlatego psycholog musi też pozyskać kwalifikacje i wiedzę pedagoga, aby móc sprostać pracy w szkole.

Studia podyplomowe oferuje między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Jest to placówka wpisana na listę szkół wyższych oraz do rejestru instytucji szkoleniowych. Poświadcza to, że szkoła spełnia wymagania stawiane przez MEN czy MNiSW. Dogodna jest też forma nauki, ponieważ w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego studiować można online. Oznacza to, że studiujemy 3 semestry, czyli 270 godzin lekcyjnych za pośrednictwem platformy e-learningowej. A do tego trzeba zrealizować jeszcze 150 godzin praktyk zawodowych. Taki model nauki także jest uznawany przez ministerstwa. Po ukończeniu studiów i zdaniu egzaminu końcowego, otrzymamy świadectwo potwierdzające uzyskanie kwalifikacji zawodowych z przygotowania pedagogicznego.