Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie Pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole ponadpodstawowej
Obecnie każda osoba, która chce pracować jako nauczyciel lub też już pracuje jako nauczyciel, ale chce dostać awans zawodowy musi uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Kwestią sporną jest przygotowanie pedagogiczne. Może się okazać, że obecne doświadczenie zawodowe nie jest wystarczające, aby uzyskać awans, nawet jeśli nauczyciel pracuje w zawodzie już bardzo długo. Ponadto kwalifikacje pedagogiczne podlegają rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku, które reguluje je bardzo szczegółowo.
Osoby, które studiują przedmiot, który może być nauczany w szkole o różnym stopniu czy nawet jako przedmiot akademicki, obecnie muszą posiadać też tak zwane przygotowanie pedagogiczne. W praktyce oznacza to, że trzeba mieć ukończone studia wyższe z zakresu konkretnego przedmiotu na przykład matematyka, a dodatkowo kolejne kwalifikacje zawodowe z zakresu przygotowania pedagogicznego, aby móc zostać nauczycielem wspomnianej matematyki.
Jak uzyskać kwalifikacje pedagogiczne ważne wedle rozporządzenia MEN? Najłatwiej jest je uzyskać przed studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, które obejmują nabycie wiedzy z zakresu nie tylko pedagogiki, ale też psychologii i dydaktyki szczegółowej. Takie studia powinny trwać co najmniej 270 godzin, oraz muszą obejmować obowiązkowe praktyki pedagogiczne w wymiarze nie mniej niż 150 godzin. Do potwierdzenia takich kwalifikacji wystarczy świadectwo ukończenia studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego.
Gdzie można znaleźć takie studia podyplomowe? Oferuje je między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która spełnia wymagania MEN i MNiSW, w zakresie prowadzenia takiego kierunki nauczania. Przygotowanie pedagogiczne trwa trzy semestry, które podzielone są na 270 godzin lekcyjnych. Obowiązkowe jest też zaliczenie praktyk w ilości 150 godzin. Ale uwaga! Oferowany tryb nauki to platforma e-learningowa, co oznacza, że naukę można zacząć w każdej chwili, nawet kiedy semestr akademicki już trwa. Taka forma nauki jest akceptowana przez MEN. A sama Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego wpisana jest między innymi do rejestru szkół wyższych oraz do rejestru instytucji szkoleniowych. Jej renomę potwierdza też fakt, że placówka ta funkcjonuje już ponad 20 lat na rynku. Studia te spełniają wymogi rozporządzenia MEN, a przede wszystkim po ich ukończeniu otrzymamy świadectwo zgodne ze wzorem wyznaczonym przez MNiSW.
Same studia są bardzo wygodne, ponieważ można się uczyć w dogodnej chwili. Dzięki temu można pracować zawodowo czy studiować inny kierunek stacjonarnie i nadal mieć czas na przygotowanie pedagogiczne. Mimo dogodnej formy nauki wiedza jest cały czas sprawdzana poprzez testy czy egzamin końcowy.