Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/710/studia/podyplomowe/logopedia-dla-pedagogow-specjalnych/src-BlogLogopedia
Wiele osób mimo uzyskania już solidnego wykształcenia i dobrej pracy zawodowej chce się rozwijać. Zwłaszcza nauczyciele i pedagodzy powinni stawiać na regularne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych, ale też zakresu swojej wiedzy. Uczenie dzieci i młodzieży nie jest łatwym zajęciem. A do tego dochodzą zajęcia pedagogiczne, czy nawet leczniczo-terapeutyczne, które część uczniów musi otrzymywać, aby prawidłowo się rozwijać. Wielu pedagogów specjalnych decyduje się na poszerzenie swojej wiedzy o logopedię. Nie jest to trudne, ani czasochłonne, ponieważ można zrealizować ten program zajęć zapisując się na studia podyplomowe Logopedia dla pedagogów specjalnych online. Ten kierunek oferuje między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.
Wszystkie kierunki studiów dedykowane dla pedagogów i nauczycieli prowadzone są na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Oznacza to, że po ich ukończeniu z powodzeniem można pracować jako pedagog, a w tym wypadku jako logopeda. Wiele osób obawia się studiów online, ponieważ nie są one tak rozpowszechnioną formą nauki, jak studia stacjonarne. Jednak i ta forma nauczania jest akceptowana przez MEN. Wybierając Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego można mieć więc pewność, że edukacja jest tu na wysokim poziomie i da nam wymarzony zawód wraz ze świadectwem ukończenie studiów podyplomowych, na uczelni, która działa już od 20 lat.
Gdzie można znaleźć pracę z takim wykształceniem? Pedagog specjalne z kwalifikacjami logopedy nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Jednak przede wszystkim warto szukać zatrudnienia w placówkach oświatowych, pomocy społecznej czy służby zdrowia. Logopedzi i nauczyciele logopedzi, najczęściej zatrudniani są w szkołach i przedszkolach, w tym w placówkach integracyjnych, a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i poradniach specjalistycznych, gdzie przyjmuje się osoby z wadami słuchu i zaburzeniami mowy. Oczywiście pracę można znaleźć też w szpitalach, poradniach przyszpitalnych i przychodniach specjalistycznych, a nawet w placówkach niepublicznych. Logopedzi są też niezwykle przydatni w ośrodkach szkolno-wychowawczych czy w domach dziecka. Jak więc widać mamy szerokie możliwości rozwijania swojej kariery i pomagania dzieciom i młodzieży.