Pomoce naukowe 2.0 – znasz te aplikacje dla nauczycieli?

studia dla nauczycieli edukacja informatyczna

Technologia już dawno przestała być w środowisku szkolnym jedynie ciekawostką. Aktualnie nauczyciele coraz częściej wykorzystują aplikacje i programy, które są wsparciem podczas planowania, organizowania i prowadzenia zajęć. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was przydatne aplikacje dla nauczycieli, które nie tylko ułatwią pracę, ale również uatrakcyjnią lekcję, aktywizując uczniów.

Aplikacje dla nauczycieli – prezentacje

Praca nauczyciela w dużej mierze opiera się na prezentowaniu uczniom różnego rodzaju treści. Można jednak zastąpić tekst zapisywany na klasycznej tablicy, wykorzystując do tego multimedialne prezentacje, które stwarzają dużo większe możliwości do dzielenia się z uczniami informacjami z danego zakresu w znacznie ciekawszej formie.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ Z ZAKRESU EDUKACJI INFORMATYCZNEJ

Prezentacje można stworzyć za pomocą prostych i często darmowych narzędzi. Przydatne aplikacje dla nauczycieli to m.in.:

  • Prezentacje Google – pozwalające tworzyć interaktywne i atrakcyjne prezentacje; w bazie znajduje się wiele szablonów, efektów przejść, a dużym udogodnieniem jest możliwość pracy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można zaangażować uczniów w proces nauki,
  • Genial.ly – rozbudowane narzędzie, dzięki którym stworzysz interaktywne prezentacje zawierające infografiki, filmy czy animacje; możesz wykorzystać tę aplikację do tworzenia cyfrowych plakatów związanych z różnymi wydarzeniami szkolnymi i aktywnościami klasowymi, które będą dostępne zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców,
  • Prezi – w odróżnieniu od klasycznego PowerPointa, który umożliwia jedynie nawigowanie między slajdami jeden po drugim, Prezi pozwala stworzyć dużą planszę z prezentacją, po której można poruszać się w dowolny sposób, przybliżając jej dane obszary; aplikacja ta to świetna pomoc naukowa do prezentowania dużej ilości treści w przystępny sposób.

Aplikacje dla nauczycieli – interaktywne quizy, czyli pomoce naukowe dla klas 1-3

O tym, że z ilością treści na jednej lekcji nie można przesadzać, wie z pewnością każdy nauczyciel klas 1-3. Dzieci na tym etapie edukacji znacznie chętniej angażują się w lekcje, gdy informacje prezentowane są w przystępnej formie, np. w postaci zabaw.

Świetną pomocą naukową dla klas 1-3 będzie więc Quizlet, czyli platforma do tworzenia, udostępniania oraz rozwiązania zestawów testów i quizów. Możesz przygotować spersonalizowane materiały edukacyjne, dzięki którym zrealizujesz dany temat z podstawy programowej, znacznie łatwiej aktywizując do lekcji uczniów. 

Sprawdź studia pedagogiczne

Pomoce naukowe dla dzieci – graficzne aplikacje dla nauczycieli

Młodzi uczniowie to przede wszystkim wzrokowcy, którzy najwięcej zapamiętają nie tylko z ciekawych i kreatywnych zabaw, ale również z czytelnych i kolorowych grafik. Narzędziem, które znacznie ułatwi Ci tworzenie prostych infografik oraz obrazków zawierających ważne w kontekście danej lekcji informacje, jest Canva

Jest to intuicyjna platforma, dzięki której stworzysz grafiki i różne projekty online. Zwarte tam narzędzia oraz bogata biblioteka kształtów, wzorów, szablonów i czcionek pozwala utworzyć m.in. infografiki, plakaty, ulotki czy banery.

Interaktywna mapa myśli – pomoce naukowe dla dzieci

Niektóre zagadnienia wymagają od uczniów przyswojenia dużej dawki wiedzy. Tak jest m.in. na zajęciach językowych, na których dzieci poznają dużą ilość słówek czy zasady gramatyki. W takich przypadkach niezwykle skuteczne okazują się mapy myśli, dzięki którym można w jasny sposób rozpisać wszystkie ważne zagadnienia. Interaktywną mapę myśli pozwala utworzyć program Padlet. W mapach można załączać jednak nie tylko tekst, ale również obrazki, filmy oraz przydatne linki.  

aplikacje dla nauczycieli

Jesteś nauczycielem klas 1-3? Zdobądź wiedzę z edukacji informatycznej

Opisane powyżej programy mogą posłużyć Ci również na zajęciach z edukacji informatycznej do zapoznania uczniów z prostymi narzędziami i wprowadzenia ich w świat nowoczesnych pomocy naukowych. Zajęcia z edukacji informatycznej są częścią kształcenia zintegrowanego w klasach 1-3. Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz podnieść swoje kompetencje w zakresie wiedzy, umiejętności oraz metodyki nauczania z tego zakresu, zapisz się na studia podyplomowe „Edukacja informatyczna dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej”. 

Wiedza zdobyta w trakcie nauki pozwoli Ci pogłębić praktyczną i metodyczną wiedzę w zakresie wykorzystania cyfrowych narzędzi zarówno w edukacji informatycznej, jak i innych obszarach edukacji zintegrowanej.