Pomysły na lekcje muzyki. Propozycje dla nauczycieli

studia podyplomowe nauczanie muzyki

Tworzenie angażujących i ciekawych lekcji muzyki jest wyzwaniem, przed którym stoi każdy nauczyciel. Takie zajęcia jednak najskuteczniej rozwijają wśród uczniów zamiłowanie do muzyki, a także wspierają rozwój ich kreatywności, słuchu muzycznego czy pracy zespołowej. Szukasz nowych inspiracji? Zobacz nasze pomysły na lekcje muzyki.

Pomysły na lekcje muzyki – instrumenty perkusyjne

Bębny, marakasy czy tamburyny to instrumenty, dzięki którym w łatwy sposób możesz zaangażować uczniów do nauki poprzez zabawę. Poproś, aby dzieci poeksperymentowały z różnymi dźwiękami i tworzyły własne rytmy. Będzie to idealna okazja do tego, aby wprowadzić podstawowe pojęcia muzyczne, jak tempo, dynamika czy rytm.

Takie ćwiczenie wpływa korzystnie na umiejętność pracy w grupie, ponieważ uczniowie mogą słuchać siebie nawzajem i tworzyć spójne kompozycje. To świetny sposób, aby jednocześnie rozwijać muzyczne zdolności dzieci i budować poczucie wspólnoty oraz radości z tworzenia muzyki w gronie rówieśników.

Muzyczne opowieści – pomysł na lekcję, która połączy muzykę z literaturą

Mówi się, że wyobraźnia uczniów nie zna granic, jednak istnieje jeden sprawdzony sposób na to, aby ją dodatkowo pobudzić. W tym celu możesz zachęcić podopiecznych do komponowania krótkich utworów lub wybrania już istniejących kompozycji do ilustracji różnych opowieści znanych z literatury. Każdy z uczniów może zaproponować 3 melodie, które będą ilustrować:

  • wstęp;
  • rozwinięcie;
  • zakończenie.

Takie ćwiczenie pozwoli podopiecznym poznać sposoby na połączenie muzyki z różnymi emocjami oraz narracją. Dzięki temu zrozumieją, jak wiele można przedstawić za pomocą dźwięków. Zachęć, aby uczniowie sami zaproponowali tytuły literackie, które lubią i znają.

Klasowy band – pomysły na lekcje muzyki integrujące uczniów

Muzyka to nie tylko występy solistów, ale przede wszystkim prezentacja umiejętności całych zespołów. A gdyby tak założyć klasowy band? Tworzenie zespołu muzycznego będzie doskonałą okazją do rozwoju talentów oraz nauki pracy zespołowej. Wybierz samodzielnie lub poproś o dobranie się w kilkuosobowe grupy, w których każdy z uczniów będzie pełnił określoną rolę – grać na danym instrumencie lub śpiewać. 

Możesz zaoferować swoją pomoc w aranżacji utworów i wyborze repertuaru lub dać podopiecznym wolną rękę. Takie zajęcia pozwolą uczniom zrozumieć, jak ważna jest współpraca i harmonia w drodze do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest poprawne wykonanie utworu. Warto zaznaczyć, że podczas tego typu aktywności wielu uczniów może odważyć się pokazać swoje umiejętności, które ukrywali w trakcie solowych prób.

CHCESZ ZDOBYĆ UPRAWNIENIA DO PROWADZENIA LEKCJI Z MUZYKI? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE

Historia muzyki na żywo – pomysł na lekcję z powrotem do przeszłości

Jeśli chcesz przybliżyć bogactwo historii muzyki, a także zaprezentować ewolucję na przestrzeni wieków, zaplanuj lekcję, podczas której uczniowie będą odsłuchiwać ważne utwory z różnych epok. Aby jednak bardziej zaangażować grupę, możesz w trakcie prezentować instrumenty, jakie były używane w tamtych czasach. Tego typu zajęcia pomogą uczniom szerzej spojrzeć na historię muzyki i wzbogacić ich ogólne zrozumienie sztuki oraz jej kontekstu historycznego.

Pomysł na lekcję z połączeniem terapii

Ostatnią propozycją na ciekawą lekcję jest wykorzystanie muzyki jako narzędzia do wyrażania emocji. Możesz poprosić uczniów, aby za pomocą muzycznych improwizacji wyrazili swój aktualny nastrój w kreatywny sposób. Co więcej, możesz wdrożyć na zajęciach elementy arteterapii i zaproponować ćwiczenia relaksacyjne z muzyką w tle. Tego typu aktywności wzmocnią wśród podopiecznych inteligencję emocjonalną oraz nauczą, jak radzić sobie ze stresem.

pomysły na lekcje muzyki

Zdobądź kompleksową wiedzę na temat metodyki zajęć

Jesteś nauczycielem muzyki lub dopiero planujesz pracę w tym niezwykle ciekawym zawodzie? Zapisz się na studia podyplomowe online „Nauczanie muzyki i historii muzyki”, dostępne w ofercie na naszej Uczelni. W trakcie nauki poznasz szereg ciekawych zagadnień, które okażą się niezwykle przydatne podczas prowadzenia zajęć, w tym m.in.:

  • metody i formy arteterapii;
  • warsztat edukacji muzycznej;
  • emisję i higienę głosu;
  • organizację procesu nauczania oraz planowanie działalności dydaktycznej z zakresu muzyki;
  • organizację procesu nauczania i planowania działalności dydaktycznej.

Studia mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że spełniając inne wymogi, możesz zdobyć uprawnienia do nauczania muzyki (w szkołach podstawowych, liceach oraz technikach) oraz historii muzyki (w liceach i technikach). Chcesz dowiedzieć się, ile możesz zarobić, prowadząc tego zajęcia z tego przedmiotu? Zobacz nasz artykuł „Ile zarabia nauczyciel muzyki w szkole muzycznej?”.