Prawo oświatowe kwalifikacje nauczycieli

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Zawód nauczyciela jest ściśle regulowany między innymi przez prawo oświatowe, które określa niezbędne kwalifikacje nauczycieli oraz pozwala zdefiniować niezbędne predyspozycje do pracy na stanowisku nauczyciela. Szczegółowe kwalifikacje wymagane od osób pracujących w tym zawodzie określa między innymi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. oraz tak zwana Karta Nauczyciela (obowiązująca w Polsce już od prawie 30 lat). Prawo oświatowe, jeśli chodzi o kwalifikacje nauczycieli wymaga między innymi uzyskania przez potencjalnego kandydata na nauczyciela wykształcenia kierunkowego w odniesieniu do przedmiotu nauczania, które można uzyskać poprzez ukończeniu studiów pierwszego bądź drugiego stopnia (lub studiów jednolitych magisterskich trwających 5 lat), odbycie kursu kwalifikacyjnego bądź naukę w zakładzie kształcenia nauczycieli. Aby pracować w zawodzie niezbędne jest także posiadanie tak zwanego przygotowania pedagogicznego, które umożliwia świadczenie wysokiej jakości usług z zakresu nauczania dla określonych grup uczniów (na przykład dzieci w wieku wczesnoszkolnym czy młodzieży ze szkół średnich).

Istnieje wiele sposób na uzyskanie przygotowania pedagogicznego. Na rynku dostępne są kursy kwalifikacyjne oraz (bez wątpienia najpopularniejsza ścieżka kształcenia) studia podyplomowe. Alternatywą dla typowych stacjonarnych studiów zaocznych (odbywających się zazwyczaj w weekendy, podobnie jak studia zaoczne) są nowoczesne studia podyplomowe realizowane w formie online. Dostępne są one między innymi w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego (wpisanej do ewidencji uczelni pod numerem 208) oraz gwarantującej najwyższą jakość kształcenia oraz realizację programu zgodnego z wymogami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Studia podyplomowe dostępne w ofercie tej szkoły odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnej platformy e-learningowej, która umożliwia swobodny tryb nauki dla każdego kursanta oraz pozwala wykorzystać cały wolny czas studenta na naukę bez konieczności kłopotliwych dojazdów na uczelnię. Studia podyplomowe trwają łącznie 3 semestry oraz obejmują 270 godzin kształcenia oraz 150 godzin praktyk (istnieje możliwość zwolnienia z zajęć praktycznych dla tak zwanych nauczycieli czynnych, którzy decydują się na studia podyplomowe celem uzupełnienia niezbędnych w zawodzie kwalifikacji). Zajęcia prowadzone przez uczelnię mają charakter kwalifikacyjny, czyli pozwalają uzyskać uprawnienia pedagogiczne oraz kompleksowo przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela.