Programista – praca na miarę XXI wieku

studia podyplomowe nauczanie technik programista

Ostatnia aktualizacja artykułu: 19 lipca 2023

Aktualnie trudno sobie wyobrazić bardziej rozwojowe i perspektywiczne stanowisko od pracy programisty. Osoby posiadające uprawnienia do wykonywania tego zawodu odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu świata technologii cyfrowych i mogą znaleźć zatrudnienie w każdej branży korzystającej z udogodnień IT. Wraz ze wzrostem popytu na tego typu usługi rośnie także zapotrzebowanie na nauczycieli przygotowujących aspirujących specjalistów. Dla osób, które chcą rozpocząć swoją karierę jako programista praca bez odpowiedniego przygotowania może okazać się zbyt wymagająca.

Programista – praca otwierająca wiele drzwi kariery

Stereotypowe wyobrażenie o programiście pracującym jedynie w ogromnym biurze będącym siedzibą zagranicznej korporacji informatycznej odeszło w niepamięć już kilka lat temu. W tej chwili programiści nie dość, że mogą pracować z dowolnego miejsca na Ziemi łącząc dzięki temu obowiązki pracownicze z różnymi pasjami, to lista sektorów z jakich wywodzić się może ich pracodawca jest bardzo długa i z każdym rokiem rośnie.

programista praca po studiach podyplomowych

Choć najwięcej ofert pracy programiści znajdą rzecz jasna w firmach z sektora IT, do innych popularny ścieżek rozwoju zawodowego można zaliczyć podjęcie zatrudnienia w:

  • e-commerce – duże zapotrzebowanie w tym sektorze wynika z dynamicznych zmian na rynku sprzedaży internetowej, w której wykorzystuje się oprogramowanie do opracowywania nowych funkcjonalności dotyczących oferowanych usług lub produktów,
  • opiece zdrowotnej – coraz więcej placówek korzysta z systemów usprawniających obsługę pacjentów oraz wymianę informacji między ośrodkami medycznymi,
  • bankowości – oprogramowanie tworzone przez programistę może być wykorzystywane przez banki w celu zdobycia informacji o kliencie i jego potrzebach,
  • administracji publicznej – instytucje coraz odważniej wdrażają technologie usprawniające obsługę interesantów co generuje coraz większe zapotrzebowanie na usługi programistów.

Technik programista czy technik informatyk? – różnorodność zadań

Uczniowie, którzy odkryli w sobie pasję do technologii oraz systemów informatycznych i chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku, mogą podjąć ważny wybór wraz z ukończeniem szkoły podstawowej. Wówczas muszą zdecydować, czy technik programista, czy technik informatyk będzie profilem szkoły średniej, do której złożą odpowiednie dokumenty.

CHCESZ ZDOBYĆ KWALIFIKACJE DO PROWADZENIA LEKCJI DLA ASPIRUJĄCYCH TECHNIKÓW PROGRAMISTÓW? ZAPISZ SIĘ NA PEDAGOGICZNE STUDIA PODYPLOMOWE

Technik informatyk a technik programista – kod zawodu nie jest jedyną różnicą

Wybór ten będzie miał wpływ nie tylko na przebieg nauki, ale również na zdobyte uprawnienia. Zawody te według klasyfikacji różnią się bowiem od siebie kodem zawodu (programista to 351406, a informatyk 351203), co oznacza pewne różnice w celach i efektach kształcenia, a także zakresie uprawień.

W przypadku technika programisty jego zadania zawodowe nie ograniczają się jedynie do pisania kodu. Zakres obowiązków jest znacznie szerszy i w swojej codziennej pracy ma do czynienia m.in. z:

  • analizą i projektowaniem systemów,
  • testowaniem i utrzymaniem rozwoju oprogramowania,
  • administrowaniem stronami internetowymi,
  • tworzeniem, administrowaniem i użytkowaniem relacyjnych baz danych.

Dla osoby pracującej na stanowisku programista zarobki również mogą okazać się inne niż w przypadku informatyka.

Programista a matematyka, czyli jakie umiejętności są wymagane?

Choć umiejętność sprawnego rozwiązywania problemów o podłożu matematycznym może być dla programisty niezwykle pomocna, nie jest to podstawowy element do osiągnięcia sukcesu w branży. Znacznie bardziej praca programisty wymaga od niego logicznego myślenia, efektywnego analizowania czy kreatywności.

Programista – studia dla nauczycieli przygotowujących młodych specjalistów

Praca jako technik programista oraz technik informatyk to jedne z popularniejszych zawodowych celów młodych uczniów, którzy stają przed wyborem odpowiedniego profilu szkoły średniej. Z tego powodu można zauważyć znaczący wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, która przeprowadzi aspirujących specjalistów przez świat programowania.

Dla nauczycieli, którzy chcą przygotowywać absolwentów szkół średnich do pracy jako technik informatyk oraz technik programista, studia podyplomowe okażą się niezwykle pomocne w uzyskaniu wymaganych uprawnień. Studia oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego na kierunku Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie – technik programista i technik informatyk mają charakter kwalifikacyjny. Więcej informacji znajdziesz na stronie kierunku.