Przygotowanie pedagogiczne dla studentów studiów stacjonarnych

Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie Pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu

Studia stacjonarne nawet na pożądanym obecnie kierunku mogą nie być wystarczające, aby po ich ukończeniu pracować w wybranym zawodzie. Choć po części nastąpiła deregulacja niektórych zawodów, to nadal do otrzymania stanowiska pracy potrzebne jest konkretne wykształcenie. Ponadto wciąż wiele posad regulowanych jest przez rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Regulowane są także metody nauczania oraz sam program nauczania wyznaczony dla zawodu. Warto też zauważyć, że choćby podstawy programowe zmieniają się dość często. Dlatego też możliwe, że po pracy przez kilka lat na jednym stanowisku trzeba będzie odnowić wykształcenie.

Jednak są też osoby, które już w szkole średniej czy podczas studiów stacjonarnych myślą o nauce więcej niż jednego kierunku studiów na raz. W Polsce z powodzeniem można łączyć kilka kierunków czy szkół w jednym czasie. Popularne jest studiowanie dzienne i zaoczne. Ale istnieje jeszcze lepsze rozwiązanie! Studia podyplomowe metodą e-learningową. Na takie studia mogą zapisać się absolwenci I lub II stopnia, czyli licencjaci, magistrzy i inżynierowie. Oznacza to, że już po pierwszy etapie studiów, czyli po osiągnięciu licencjata można jednocześnie studiować stacjonarnie dalej np. na studiach magisterskich, ale też realizować online studia podyplomowe.

Zwłaszcza przygotowanie pedagogiczne dla studentów studiów stacjonarnych jest popularnie wybieranym kierunkiem studiów podyplomowych. Realizacja ich jednocześnie z kierunkiem przedmiotowym pozwala praktycznie od razu po ukończeniu studiów podjąć pracę na przykład w zawodzie nauczyciela.

Studia podyplomowe online prowadzi między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Dlaczego warto zapisać się na nie tutaj? Dlatego, że sama Szkoła jest placówką renomowaną i posiada wpisy do rejestrów szkół wyższych i instytucji szkoleniowych. Spełnia też wymagania MEN i MNiSW. Co oznacza, że ma uprawnienia do prowadzenia studiów podyplomowych. Mimo, że program jest realizowany przez e-learning, to obejmuje on 3 semestry nauki, czyli aż 270 godzin lekcyjnych i 150 godzin praktyk zawodowych. Nauka online umożliwia jednak podzielenie sobie zajęć tak, aby uczyć się wedle możliwości. Podczas nauki trzeba też zaliczać testy cząstkowe i zdać egzamin końcowy, a zatem wbrew powszechnemu przekonaniu, realizując kwalifikacje zawodowe online także trzeba się uczyć. Z tym, że nie mamy odgórnie narzuconych godzin zajęć czy też nie tracimy czasu na dojazdy i pojawiające się w planie zajęć okienka. Dzięki czemu możemy uczyć się z większą efektywnością.