Przygotowanie pedagogiczne do nauki przedmiotów zawodowych

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Bardzo dużą popularnością cieszą się szkoły zawodowe i technika. Dlaczego? Ponieważ coraz więcej młodych osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest konkretny zawód. Oczywiście po technikum można też zdać maturę i egzamin na technika, a więc dalej uczyć się na studiach wyższych, ale już przed ich rozpoczęciem mamy konkretne wykształcenie i na dobrą sprawę możemy zacząć pracę. Wiele osób chce jak najszybciej rozpocząć karierę zawodową, a ukończenie takiej szkoły daje właśnie taką możliwość. Nawet jeśli planujemy ukończyć uczelnie to i tak w CV warto mieć już konkretne wykształcenie, nie tylko tytuł magistra.

Przez tak duże zainteresowanie tymi typami szkół, potrzeba nauczycieli nauki przedmiotów zawodowych. Tutaj niestety trzeba mieć wyższe wykształcenie oraz wykształcenie tak zwane przedmiotowe, a do tego należy ukończyć przygotowanie pedagogiczne. Przygotowanie pedagogiczne do nauki przedmiotów zawodowych jest takie samo jak do nauki w przedszkolu, w szkole podstawowej czy przedmiotów jak język polski i matematyka. Nie ma osobnego wariantu nauki dla przedmiotów podstawowych, ścisłych czy zawodowych.

Wykształcenie przedmiotowe to z kolei studia na II stopniu lub podyplomowe z zakresu przedmiotu, który chcemy później nauczać. Jeśli ma być to elektrotechnika, to również wykształcenie przedmiotowe powinno być zaliczone na takim kierunku lub podobnym, który obejmuje te same zagadnienia, które widnieją w szkolnym programie nauczania. Można zapisać się więc na studia stacjonarne i uzyskać w nich tytuł magistra.

Z kolei przygotowanie pedagogiczne najłatwiejsze w uzyskaniu jest za pośrednictwem studiów podyplomowych. Obecnie Minister Edukacji Narodowej zdefiniował ten przedmiot czy kierunek nauczania, jako nabycie wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii i dydaktyki, przy czym musi być nauczany przez co najmniej 270 godzin, a student ma obowiązek odbycia przynajmniej 150 godzin praktyk zawodowych w placówce zgodnej z kierunkiem nauczania. Trudno więc będzie znaleźć taki przedmiot podczas studiów na I czy II stopniu, dlatego po prostu warto wybrać studia podyplomowe.

Takie studia można znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Oprócz przygotowania pedagogicznego można studiować tu inne kierunki dedykowane nauczycielom. Sama nauka odbywa się przez e-learning, dlatego zapisać może się każdy bez względu na miejsce zamieszkania. Wspomniana uczelnia podlega nie tylko MEN, ale też MNiSW. Sam program nauki dla kierunku przygotowanie pedagogiczne jest zgodny z wymaganiami MEN, a po ukończeniu nauki otrzymamy stosowne świadectwo, które podwyższy kwalifikacje zawodowe.