Przygotowanie pedagogiczne do przedszkola

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

„Mamo jak ty skończyłaś studia bez Google” – zapytał mnie kiedyś mój syn. Dla cyfrowych tubylców jest to niewyobrażalne – dr Anna Grygoruk

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/618/studia/podyplomowe/przygotowanie-pedagogiczne-dla-nauczycieli-przedmiotow-lub-zajec-prowadzonych-w-szkole-podstawowej-i-ponadpodstawowej-teoretycznych-przedmiotow-zawodowych-oraz-praktycznej-nauki-zawodu/src-blogNauPrzedZaw

Praca w przedszkolu to marzenie wielu osób. Choć głównie zatrudniane są kobiety, to z roku na rok przybywa mężczyzn pracujących w tych placówkach, choćby w roli nauczycieli języków obcych. Jednakże obecnie przedszkolanka musi mieć bardzo wysokie wykształcenie. Oczywiście praca w roli asystentki nadal jest możliwa, ale przedszkolanka to tak naprawdę nauczycielka i musi mieć takie same kwalifikacje zawodowe jak nauczyciele uczący choćby w szkole. Na mocy najnowszych zmian wprowadzonych przez MEN, oznacza to, że obowiązkowe jest też ukończenie studiów podyplomowych z zakresu przygotowanie pedagogiczne do przedszkola, tak samo jak dla nauczycieli w szkołach podstawowych czy wyższych.

Podstawowe kwalifikacje do pracy w przedszkolu to, oprócz posiadania przygotowania pedagogicznego, ukończenie studiów wyższych, a także studia podyplomowe choćby z zakresu pedagogiki specjalnej czy nauczania wczesnoszkolnego. Jednak wybierając studia podyplomowe w kierunku umożliwiającym pracę w przedszkolu, nadal trzeba mieć co najmniej I stopień innych studiów.

Przez samo przygotowanie pedagogiczne rozumie się zajęcia z zakresu pedagogiki, psychologi i dydaktyki stosowanej, które obejmowały co najmniej 270 godzin nauki oraz co najmniej 150 godzin praktyk zawodowych. Ponadto muszą być udokumentowane przez dyplom ukończenia studiów, suplement do dyplomu, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych czy inny dokument z instytucji oświatowej. Nawet jeśli mieliśmy taki przedmiot na studiach, nie oznacza to, że można go zaliczyć jako przygotowanie pedagogiczne. Musi ono spełniać wymienione wyżej zasady.

Gdzie można uzyskać przygotowanie pedagogiczne odpowiednie do pracy w przedszkolu? Między innymi w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Placówka jest wpisana do rejestru szkół wyższych, a więc spełnia wymagania MNiSW, a także wymagania MEN. Podstawa programowa studiów podyplomowych z zakresu przygotowania pedagogicznego odpowiada wymaganiom Ministra Edukacji Narodowej zapisanym w Rozporządzeniu z 1 sierpnia 2017 roku. Dlatego można mieć pewność, że po ukończeniu tych studiów, otrzymamy kwalifikacje zawodowe potrzebne do otrzymania posady w przedszkolu.

Same studia odbywają się drogą e-learningową, co jest bardzo wygodne, ponieważ można studiować dosłownie z domu. Oczywiście, aby ukończyć studia trzeba też zaliczyć praktyki zawodowe i testy sprawdzające. Mimo to jest to bardzo dobra alternatywa choćby dla studiów weekendowych.