Studia podyplomowe edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika)

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/630/studia/podyplomowe/edukacja-i-rehabilitacja-osob-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-oligofrenopedagogika/src-BlogOligonofreno

Dzieci oraz osoby z zaburzeniami neurorozwojowymi i różnego typu sprzężonymi chorobami oraz niepełnosprawnością intelektualną wymagają specjalistycznego podejścia w nauczaniu, tak aby mogły one swobodnie przyswajać wiedzę i umiejętności. Niesie to ze sobą sporo wyzwań dla nauczycieli i pedagogów, którzy w swojej codziennej pracy dydaktycznej napotykają wiele trudności i problemów. Praca nauczyciela współpracującymi z takimi osobami jest jednak niewątpliwie bardzo satysfakcjonująca, a sama praca jest dobrze opłacalna, choć niewątpliwie trudna i wymagająca.

Jakie zatem kwalifikacje powinny posiadać osoby zainteresowane podjęciem pracy w branży oświatowej na stanowisku nauczyciela dla osób ze specjalnymi potrzebami? Jak się okazuje bardzo dobrym sposobem rozpoczęcia kariery są studia podyplomowe edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika), które wskazane są w szczególności do pedagogów, psychologów, nauczycieli i wychowawców w placówkach różnego typu (w tym między innymi w poradniach psychologiczno-pedagogicznych czy w placówkach szkolnych i wychowawczych). Uzyskane w trakcie studiów podyplomowych na tym kierunku umiejętności i wiedza pozwalają prowadzić zajęcia edukacyjne oraz rehabilitacyjne w szkołach na różnych szczeblach edukacji.

Wśród ofert polskich uczelni, które w szczególny sposób zasługują na uwagę wyróżnia się niewątpliwie oferta Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego – podmiotu oświatowego, który od prawie 20 lat działa na rynku edukacyjnym. Wspomniana uczelnia wyższa zdobyła szereg wyróżnień (m.in. certyfikat jakości ISO) oraz szerokie doświadczenie w branży. Czołowi dydaktycy oraz nauczyciele przygotowali funkcjonalny i nowoczesny sposób kształcenia zdalnego, który obecnie jest uznawany za jedną z wiodących form kształcenia w studiach podyplomowych. E-learning pozwala w znaczny sposób zwiększyć efektywność nauki oraz pozwala dopasować naukę do indywidualnych preferencji każdego słuchacza – bez konieczności kłopotliwych dojazdów czy dopasowywania się do z góry ustalonego harmonogramu zjazdów czy zajęć. Słuchacze studiów podyplomowych na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) w trakcie 3 semestrów studiów realizują podstawę programową zgodną z wytycznymi MEN oraz MNiSW (412 godzin kształcenia – w tym 120 godzin praktyk zawodowych w wybranej placówce).

Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.