Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/646/studia/podyplomowe/edukacja-i-terapia-osob-ze-spektrum-autyzmu-z-elementami-integracji-sensorycznej/src-BlogSpektrumAutyzm
Autyzm jest obecnie uznawany za jedno z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych, które dotyka dzieci oraz istnieje przez całe życie osób nim dotkniętych. Sprawia to, że obecnie na rynku jest bardzo dużo ofert pracy dla osób, które specjalizują się w terapii, edukacji oraz rehabilitacji dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Bardzo dobrą ścieżką kształcenia zawodowego dla osób zainteresowanych pracą w tej branży jest połączenie kilku elementów studiów w jedne studia podyplomowe, które pozwalają uzyskać bardzo szerokie perspektywy zawodowe oraz pewną pracę w zawodzie.
Jak zatem zostać specjalistą od terapii osób z autyzmem oraz uzyskać kwalifikacje do podjęcia pracy w zawodzie? Popularną drogą kształcenia są między innymi studia podyplomowe edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu z elementami integracji sensorycznej, które aktualnie można znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego i które posiadają pozytywną rekomendację MEN oraz MNiSW (ze względu na między innymi spełnianie restrykcyjnych norm narzucanych przez wytyczne dla edukacji na uczelniach wyższych, realizację podstawy programowej zgodnej z rozporządzeniami względem kształcenia osób do pracy w oświacie oraz posiadanie przez tę uczelnię certyfikatu jakości ISO).
Studia podyplomowe edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu z elementami integracji sensorycznej realizowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego (ponad 20 lat doświadczenia w branży!) posiadają bardzo przyjazną formę kształcenia – są bowiem realizowane w trybie e-learningu, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób czynnych zawodowo oraz dla tych, którzy posiadają zobowiązania innego typu (np. nie chcą dojeżdżać do placówki na zajęcia czy są na urlopie wychowawczym). Dzięki nauczaniu zdalnemu możliwe jest pogodzenie nauki z innymi obowiązkami, a dodatkowo brak dodatkowych kosztów kształcenia. Studia podyplomowe trwają standardowo (jak większość podyplomówek) 3 semestry – w trakcie nich każdy student realizuje 300 godzin nauki własnej oraz odbywa w wybranym miejscu praktyki zawodowe w wymiarze 120 godzin, dzięki czemu ma możliwość sprawdzenia uzyskanej wiedzy i kwalifikacji w pracy zawodowej, mierząc się z praktycznymi i typowymi obowiązkami pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Każdy słuchacz otrzymuje oczywiście potwierdzenie uzyskanych kwalifikacji na dokumentach MEN.