Studia podyplomowe nauczanie chemii i przyrody w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/125/studia/podyplomowe/nauczanie-chemii-i-przyrody-w-szkolach-podstawowych-i-ponadpodstawowych/src-BlogChemiaPrzyroda

Ukończenie studiów magisterskich nie musi być końcem naszej nauki. Oczywiście w wielu zawodach takie kwalifikacje w zupełności wystarczą, aby podjąć pracę czy nawet na podstawie tylko i wyłącznie zdobytego doświadczenia zawodowego otrzymać awans, ale nie warto zamykać się na kolejne możliwości zdobywania wiedzy, a co za tym idzie dyplomów. Obecnie w Polsce ponad 60% osób, które ukończyły szkołę średnią z maturą, zapisuje się na studia wyższe. Niestety nie wszystkie te osoby studia kończą, ale mimo to daje to ogromną konkurencję na rynku pracy już na samym starcie. Istnieją wciąż zawody, do których wykonywania potrzebne są dodatkowe kwalifikacje, które ustanawia ministerstwo sprawujące nadzór nad daną grupą zawodową. Jednym z bardzo popularnych zawodów jest zawód nauczyciela, który podlega regulacjom ustalanym przez Ministra Edukacji Narodowej.

Wbrew pozorom nie każda chętna osoba może się zgłosić do przedszkola czy szkoły z chęcią podjęcia w nich pracy. Trzeba ukończyć studia wyższe co najmniej II stopnia lub jednolite studia magisterskie, mieć wykształcenie z zakresu przedmiotu, którego chcemy nauczać oraz posiadać udokumentowane przygotowanie pedagogiczne. Dopiero z takimi kwalifikacjami można zacząć pracę w szkole. Jednak czy taki zawód jest opłacalny? Nie ma co ukrywać, że nauczyciel stażysta może jeszcze kilka razy w trakcie swojej kariery zawodowej awansować, aż uzyska status nauczyciela dyplomowanego. Jednakże zarobki zależą też od liczby realizowanych godzin na pracy w roli nauczyciela. Zatem można powiedzieć, że osoba ucząca tylko jednego przedmiotu dostaje pensję niższą niż nauczyciel, których uczy dwóch przedmiotów.

Warto więc zapisać się np. na studia podyplomowe nauczanie chemii i przyrody w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, aby uzyskać kwalifikacje do uczenia kolejnych, dwóch przedmiotów. Daje to możliwość pracy w różnych typach szkół, a co za tym idzie też lepsze wynagrodzenie. Gdzie można podjąć taką naukę, aby nie kolidowała z pracą zawodową?

Świetnym rozwiązaniem jest nauka w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Ta uczelnia spełnia wymagania MEN i MNiSW, a po jej ukończeniu otrzymamy świadectwo potwierdzające nabyte kwalifikacje zawodowe. Ważne jest też, że uczelnia prowadzi zajęcia online, a więc można się uczyć w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Dzięki temu można jednocześnie pracować i uczyć się, bez brania wolnego, aby dojechać na uczelnię.

Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.