Studia podyplomowe nauczanie matematyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/136/studia/podyplomowe/nauczanie-matematyki-w-szkolach-podstawowych-i-ponadpodstawowych/src-BlogMatematyka

Jednym z bardziej wymagających przedmiotów w szkołach jest matematyka. Nauczana już od szkoły podstawowej, a czasem nawet od przedszkola przez zabawę, sprawia trudność wielu uczniom. Szczególnie widać to co roku po wynikach matur, gdzie uczniowie dość często oblewają właśnie egzamin z matematyki, mimo że próg punktowy, aby zdać to tylko 30 procent. Dlaczego tak się dzieje? Niestety nie można odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Warto jednak powiedzieć, że w szkołach jest bardzo dużo etatów dla nauczycieli matematyki, a do tego wiele osób poszukuje prywatnych korepetytorów.

Jak można zostać nauczycielem matematyki? W zasadzie każdy ma na to szansę, nawet jeśli ukończył już inne studia wyższe. Przede wszystkim warto wiedzieć jakie wymagania stawia Minister Edukacji Narodowej kandydatom na nauczycieli. Obecnie obowiązuje Rozporządzenie z 1 sierpnia 2019 roku, które reguluje jakie wykształcenie powinny mieć osoby pracujące w szkołach i placówkach oświatowych. Można w nim znaleźć też wymagania co do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także przedszkoli czy szkół specjalnych. Dla nas najważniejsze jest jednak podstawowe wykształcenie jakie musi mieć każdy nauczyciel. Okazuje się, że obecnie trzeba mieć ukończone studia wyższe w stopniu co najmniej II lub jednolite studia magisterskie, ponieważ od kolejnego roku szkolnego, każdy nauczyciel obojętnie od długości stażu, będzie musiał takie mieć. Po drugie trzeba mieć tak zwane przygotowanie pedagogiczne. Część osób mogło je uzyskać podczas studiów i do dyplomu ukończenia szkoły wyższej bez trudu otrzyma suplement to potwierdzający, ale są też osoby, które muszą je zrealizować osobno na przykład na studiach podyplomowych.

Wreszcie najważniejsze. Trzeba mieć też tak zwane wykształcenie przedmiotowe. Tutaj mamy dwie opcje. Można od razu do stopnia magistra studiować matematykę albo zapisać się na studia podyplomowe nauczanie matematyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, po których też uzyskamy świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego ma w swojej ofercie takie studia, których program weryfikowany jest przez MEN. Po ukończeniu tej uczelni otrzymamy świadectwo zgodne ze wzorem MNiSW. Warto też wiedzieć, że zajęcia odbywają się online, więc każdy może się na nie zapisać, obojętnie gdzie mieszka czy ile ma wolnego czasu na naukę.