Studia podyplomowe nauczanie plastyki i techniki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Nauczanie plastyki i techniki

Ostatnia aktualizacja artykułu: 20 grudnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku: Nauczanie plastyki i techniki

Jak zostać nauczycielem plastyki w szkole podstawowej?

W obecnych czasach ukończenie jednego kierunku studiów nie zawsze jest wystarczające. Niektóre miejsca pracy przyjmują kandydatów z kilkoma fakultetami, wierząc, że w ten sposób będą mieli wykwalifikowaną kadrę pracowników. Na szczęście zrobienie kolejnego kierunku studiów nie jest aż tak trudno, jak możemy myśleć. Każda osoba, która ma ukończony choć I stopień studiów wyższych może zapisać się na studia podyplomowe, których ukończenie da nam takie same kwalifikacje jak studia licencjackie czy magisterskie. Oczywiście są też zawody, w których trzeba ukończyć takie studia jak prawo w ramach jednolitych studiów magisterskich, ale wiele zawodów można osiągnąć kończąc jedynie studia podyplomowe. Kto najbardziej skorzysta na takich studiach?

Nauczyciel plastyki – wymagania

Tak naprawdę zapisać się na nie może każda osoba, więc każdy może skorzystać z ukończenia tego typu studiów. Najbardziej jednak mogą odnieść z nich pożytek osoby pracujące w oświacie. Dlaczego? Otóż aby zostać nauczycielem obecnie trzeba mieć ukończone studia co najmniej II stopnia lub studia jednolite magisterskie. Trzeba też mieć ukończony kierunek przedmiotowy, przykładowo matematykę, jeśli chcemy uczyć matematyki. Oczywiście może to być nasz kierunek ukończony z tytułem magistra. Do tego trzeba mieć przygotowanie pedagogiczne, które MEN definiuje jako naukę przez 270 godzin przy realizacji 150 godzin praktyk zawodowych w jednostce oświatowej. I to właśnie jest jednym z popularnych kierunków wśród nauczycieli, ponieważ nie na każdej uczelni przygotowanie pedagogiczne jest realizowane jako przedmiot w takiej ilości godzin, jaką wymaga MEN.

Jak zostać nauczycielem techniki?

Jednakże otwiera to drogę do kariery dla osób, które podczas studiów nie planowały zostać nauczycielem. Wystarczy, że dodatkowo zapiszą się na przygotowanie pedagogiczne i studia z przedmiotu nauczanego w szkole jak studia podyplomowe nauczanie plastyki i techniki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, aby mieć wystarczające kwalifikacje do pracy w jednostce oświatowej. Więc można skorzystać z tych studiów zarówno, gdy chcemy uczyć kolejnych przedmiotów w szkole, jak i do prowadzenia swoich pierwszych zajęć. Studia podyplomowe w swojej ofercie ma Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która jest uczelnią spełniającą wymogi MNiSW oraz MEN. Zajęcia prowadzone są w trybie e-learning, co jest bardzo wygodne dla studentów, ponieważ można samodzielnie decydować kiedy się uczymy. Nauka oparta jest o ustalony program nauczania wraz z minimalną ilością godzin nauki, jakie student musi zaliczyć. I co równie istotne, studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.