Co dają studia podyplomowe z zakresu psychologii? 3 największe korzyści

Ostatnia aktualizacja artykułu: 30 stycznia 2024

Rodzice coraz częściej powierzają funkcje wychowawcze i opiekuńcze nad swoim dzieckiem nauczycielom zapisując do żłobka lub przedszkola. Obłożenie w tego typu placówkach z każdym rokiem rośnie, więc nie dziwi fakt, że wielu nauczycieli czy pedagogów interesują studia podyplomowe, które dostarczają wiedzę w zakresie wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Jest to ważne szczególnie w kontekście coraz częściej diagnozowanych problemów związanych z adaptacją młodych uczniów w nowym miejscu. Co dają studia podyplomowe z zakresu psychologii? Poznaj 3 największe korzyści.

Dla kogo studia z zakresu psychologii podyplomowej?

W czasach dynamicznie zmieniających się trendów w każdej branży, studenci studiów wyższych mogą w łatwy sposób dostosować swoje kwalifikacje do wymaganych kompetencji bez względu na ukończone wcześniej studia I lub II stopnia. Wszystko dzięki studiom z zakresu psychologii, która posiada program dostosowany do zmieniającej się również metodyki pracy z dziećmi i młodzieżą.

Studia podyplomowe „Psychologia dzieci i młodzieży – wspieranie rozwoju” są stworzone m.in. dla:

  • nauczycieli oraz wychowawców zatrudnionych w przedszkolach oraz szkołach,
  • specjalistów zajmujących się pomocą psycho-pedagogiczną dzieci i młodzieży,
  • rodziców, którzy chcą zdobyć praktyczną i fachową wiedzę z zakresu profilaktyki trudności wychowawczych,
  • asystentów i kuratorów rodzinnych,
  • pracowników opieki społecznej,
  • pracowników merytorycznych domów dziecka, ośrodków szkolno-wychowawczych czy rodzinnych domów dziecka.

Podyplomowe studia z zakresu psychologii – co powinno być w programie studiów?

Podobnie jak psychologia edukacyjna, kierunek „Psychologia dzieci i młodzieży – wspieranie rozwoju” ma na celu przekazać słuchaczowi wiedzę na temat prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, która okaże się niezbędna w celu optymalizacji rozwoju podopiecznych oraz skuteczniejszego rozwiązywania problemów, z którymi borykają się młodzi uczniowie w środowisku szkolnym.

W pierwszym semestrze słuchacze poznają podstawy kulturowego rozwoju dziecka, czyli wpływ społecznych i kulturalnych doświadczeń na rozwój funkcji poznawczych i relacji z innymi, a także:

  • wczesną diagnostykę okresów kryzysów w rozwoju,
  • profilaktykę okresów kryzysu w rozwoju,
  • czynniki ryzyka prawidłowego przebiegu okresów kryzysu i ich rozpoznawanie,
  • skutki niepomyślnego przejścia okresów kryzysu i utrwalania się jego symptomów.
wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży

Drugi semestr pozwala zdobyć wiedzę niezwykle przydaną w pracy z dzieckiem w trudnym domu, przedszkolu i szkole, a także instytucjonalne i pozainstytucjonalne formy pomocy psychopedagogicznej dziecku z trudnościami. Ostatnim tematem poruszanym w trakcie studiów z dziedziny psychologii edukacyjnej jest interwencja środowiskowa, która ma na celu wyposażyć wiedzę w zakresie planowaniu i koordynowania wsparcia na poziomie indywidualnym oraz społecznym.

Studia z zakresu psychologii – 3 największe korzyści dla nauczycieli

Choć treści poruszane w trakcie realizacji kierunku okażą się niezwykle przydatne dla wcześniej opisanych grup, najwięcej korzyści z pewnością dostrzegą osoby prowadzące zajęcia w szkole. Jeśli chodzi o psychologię dla nauczycieli, studia okażą się świetnym wyborem ze względu na:

  1. możliwość rozwoju na aktualnym stanowisku – wiedza wyniesiona ze studiów pozwoli lepiej zrozumieć swoich podopiecznych niezależnie od etapu edukacyjnego czy nauczanego przedmiotu,
  2. zdobycie nowych kompetencji potwierdzonych świadectwem – udokumentowane potwierdzenie posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu wspierania rozwoju dzieci i młodzieży stwarza możliwość zatrudnienia w nowych miejscach – dla pracodawców świadectwo może okazać się kluczowe w uzyskaniu pewności dotyczących odpowiedniego przygotowania,
  3. osobisty rozwój – oprócz stabilnego poczucia na rynku pracy, dużą zaletą studiów jest rozwój wiedzy, dzięki której nauczyciel lepiej zrozumie własne granice i możliwości wpływu na dzieci i młodzież, co przyda się również w codziennym życiu, np. będąc rodzicem.

Wiedza oraz umiejętności uzyskane w trakcie realizacji studiów podyplomowych okażą się niezwykle przydatne w pracy w przedszkolach, szkołach, a także instytucjach oświatowych. Nauczyciele posiadający udokumentowane potwierdzenie posiadania kompetencji z tego zakresu mogą łatwiej podjąć kroki do pracy w poradniach psychologicznych, wychowawczych czy zawodowych.

Wiele zyskają również osoby nieposiadające kwalifikacji do pracy jako nauczyciel – zapotrzebowanie wykazują m.in. firmy szkoleniowe czy placówki oferujące zajęcia psychoedukacyjne. Lista korzyści jest więc znacznie dłuższa. Zapisz się i poznaj możliwości, jakie stwarza zdobyta wiedza.