Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/551/studia/podyplomowe/surdopedagogika-studia-uzupelniajace-po-kursie-kwalifikacyjnym/src-BlogSurdopedagogika
W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów pedagogiki specjalnej. Coraz więcej dzieci ma problemy z nauką czy też diagnozuje się u nich różnego rodzaju zaburzenia i choroby, które mogą wpływać bezpośrednio na ich prawidłowy rozwój. Dlatego też potrzeba pedagogów ze specjalnościami, które pomagają każdej osobie przystosować się do życia w społeczeństwie, rozwijać intelekt czy po prostu komunikować z innymi osobami.
Surdopedagogika jest działem pedagogiki specjalnej, jednak osoby, które studiowały ten kierunek także odniosą dużo korzyści ze studiów podyplomowych w tym zakresie. Ten dział pedagogiki specjalnej zajmuje się uczeniem i wychowywaniem osób niedosłyszących i głuchych, ale też wspomaga ich rodziny czy otoczenie. Surdopedagog odpowiada za prowadzenie działań rewalidacyjnych, takich jak przywracanie sprawności uszkodzonego zmysłu słuchu, jeśli jest to możliwe przez rehabilitację i ćwiczenia, a także przywracanie sprawności psychicznej czy usprawnianie procesów poznawczych. Surdopedagog powinien móc swobodnie się porozumiewać z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi choćby przez język migowy, mowę palcową, fonogesty czy również mowę kombinowaną, która jest często stosowana dla komunikacji z osobami niedosłyszącymi. Jak więc widać taki pedagog, musi być bardzo dobrze przygotowany do swojej pracy, gdzie największą barierą może być samo porozumiewanie się ze swoimi podopiecznymi, a w wypadku dzieci nauka ich.
W jaki sposób można zdobyć kwalifikacje surdopedagoga? Można ukończyć studia z tytułem magistra z zakresu pedagogiki specjalnej i w ramach specjalności wybrać surdopedagogikę. Jednakże można zapisać się też na studia podyplomowe, które uzupełnią tylko tę dziedzinę wiedzy, jeśli już ukończyliśmy inny kierunek pedagogiczny. A ponadto osoby, które brały udział w kursach kwalifikacyjnych mogą zapisać się na skrócone studia podyplomowe Surdopedagogika – studia uzupełniające po kursie kwalifikacyjnym, które trwają tylko jeden semestr.
Takie studia podyplomowe oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Jest to uczelnia, która działa już 20 lat i spełnia wymagania MEN i MNiSW, a zatem można powiedzieć, że jest to placówka renomowana z tradycjami. Ponadto prowadzi zajęcia w formie online, co jest bardzo wygodne dla osób, które już pracują, zwłaszcza jako pedagog i nie mają zbyt wiele czasu na naukę. Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.