Studia podyplomowe terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa

Ostatnia aktualizacja artykułu: 21 grudnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/115/studia/terapia-zajeciowa/tyflopedagogika/src-BlogTerapiaZaj

Wielu pedagogów czy psychologów szuka dodatkowej pracy dorywczej, którą można z powodzeniem pogodzić z grafikiem pracy oraz która może stanowić kolejne źródło dochodu. Istnieje wiele sposobów na „dorobienie sobie” w tych zawodach – jednym z nich jest prowadzenie między innymi terapii zajęciowej dla dzieci i młodzieży lub osób dorosłych. Jest to bardzo dobre źródło dochodu, a w przypadku podjęcia pracy w różnych ośrodkach na cały etat, sposób na uzyskanie stabilnego wynagrodzenia. Wielu młodych pedagogów czy psychologów zaczyna swoją ścieżkę kariery zawodowej właśnie od pracy w roli terapeuty zajęciowego. W ostatnim czasie zawód ten został na nowo sklasyfikowany przez wytyczne prawne i rozporządzenia. Aby móc pracować jako terapeuta zajęciowy najlepiej jest ukończyć studia podyplomowe, które kompleksowo przygotowują do pracy w tym zawodzie. Pozwalają one na uzyskanie zarówno specjalistycznej wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności (związanych na przykład z komunikacją, organizowaniem zajęć plastycznych czy nadzorowaniem pracy w grupie).

Wśród polecanych form kształcenia znajdują się między innymi studia podyplomowe terapia zajęciowa, które prowadzone są przez uczelnię z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem w edukacji pedagogów i specjalistów – Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Choć na rynku istnieje wiele studiów podyplomowych tego typu, stawiając na Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego można mieć pewność, że w kompleksowy sposób oraz zgodny z aktualnie obowiązującą podstawą programową zostanie się przygotowanym do pracy w zawodzie terapeuty zajęciowego.

Studia podzielone są na 3 semestry oraz obejmują 205 godzin nauki teoretycznej oraz 60 godzin praktyk zawodowych (łącznie 265h). Studia realizowane są poprzez nowoczesną i coraz to bardziej popularną w Polsce formę kształcenia, znaną i praktyką od lat na Zachodzie Europy – mianowicie e-learning, czyli kształcenie z wykorzystaniem platformy internetowej. Dla wszystkich sceptyków bardzo ważną wiadomością jest fakt, że tego typu studia są rekomendowane przez MEN i MNiSW oraz posiadają m.in. certyfikat jakości ISO. Nie odbiegają one pod względem standardu oraz efektywności kształcenia od studiów stacjonarnych na podobnym kierunku – absolwenci otrzymują taką samą dokumentację uzyskania kwalifikacji zawodowych.