Studia przygotowanie pedagogiczne

Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie Pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej

Komu potrzebne są studia przygotowanie pedagogiczne? Wbrew pozorom jest bardzo wiele zawodów, do których wykonywania potrzebne są kwalifikacje pedagoga. Oczywiście jest dużo osób, które już po zdaniu matury zapisują się na studia pedagogiczne od I stopnia nauki. Jednak są także osoby, które ukończyły całkiem inny kierunek studiów i po podjęciu już pracy okazało się, że aby otrzymać awans czy zmienić pracę muszą posiadać dodatkowo przygotowanie pedagogiczne.

Takich zawodów jest wiele. Bez wątpienia każda osoba, która chce pracować jako nauczyciel musi mieć przygotowanie pedagogiczne. Jednakże również psycholog oddelegowany do pracy z dziećmi i młodzieżą jako psycholog szkolny czy psycholog młodych sportowców musi mieć przygotowanie pedagogiczne. Także osoby pracujące w ośrodkach dla dzieci i młodzieży czy wykładowcy uczelni wyższych muszą obecnie oprócz wykształcenia kierunkowego posiadać także udokumentowane kwalifikacje z zakresu pedagogiki. Jak widać jest bardzo dużo grup zawodowych, które obecnie muszą mieć takie wykształcenie.

Gdzie można ukończyć studia z przygotowania pedagogicznego? Najbardziej powszechne są studia podyplomowe, ponieważ trwają jedynie 3 semestry. Wedle rekomendacji Ministra Edukacji Narodowej takie studia muszą obejmować 270 godzin lekcyjnych oraz 150 godzin obowiązkowych praktyk zawodowych. Dlatego zapisując się na studia warto zwrócić uwagę, czy program nauczania spełnia te wymogi. Zapisując się na zajęcia do Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego mamy pewność, że nauczane tu przygotowanie pedagogiczne jest prowadzone zgodnie z wymogami Ministra Edukacji Narodowej, co potwierdza między innymi fakt, że placówka ta wpisana jest do rejestrów szkół wyższych oraz instytucji szkoleniowych. Obecność w rejestrze szkół wyższych oznacza też, że szkoła spełnia wymagania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki temu może prowadzić zajęcia w ramach studiów podyplomowych.

Jednak Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego ma jeszcze jedną niepodważalną zaletę. Zajęcia z przygotowania pedagogicznego prowadzone tu są za pośrednictwem platformy e-learningowej. Oznacza to, że po pierwsze można zapisać się na zajęcia w dowolnej chwili bez czekania aż zbierze się grupa chętnych czy zacznie się nowy semestr, a po drugie uczymy się we własnym domu w wybranym przez siebie czasie. Taka forma nauki jest akceptowana przez MEN, a sama wiedza nabywana w ten sposób też jest sprawdzana przez testy czy prace zaliczeniowe i nauka kończy się egzaminem. Dopiero po jego zdaniu można otrzymać świadectwo ukończenia zajęć z przygotowania pedagogicznego i mieć dokument potrzebny do pracy.