Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne
Praca w oświacie i edukacji cieszy się nieustannie bardzo dużą popularnością – trend ten z powodzeniem utrzymuje się już od dłuższego czasu. Branża ta pozwala uzyskać stabilne zatrudnienie oraz dobre warunki finansowe. Praca jest satysfakcjonująca, choć niewątpliwie również wymagająca – doskonale sprawdzą się w niej osoby, które czerpią dużą radość z kontaktu z drugim człowiekiem, są empatyczne, a także wyrozumiałe i odznaczają się dużą cierpliwością oraz opanowaniem. Praca pedagoga i nauczyciela choć w większości przypadków kojarzy się powszechnie z pracą w typowych placówkach szkolnych, w rzeczywistości jest bardzo zróżnicowana. Istnieje bowiem szereg dysfunkcji i problemów z którymi muszą się mierzyć niektórzy uczniowie – aby ich ścieżka edukacji przebiegała możliwie jak najbardziej bezproblemowo, kadra nauczycieli zobowiązana jest do wytężonej pracy oraz powinna posiadać niezbędne kwalifikacje, umożliwiające pracę z uczniami, którzy wymagają specjalistycznego i indywidualnego podejścia.
Wszystko to sprawia, że wielu nauczycieli decyduje się odbyć specjalistyczne studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej. Wśród najpopularniejszych kierunków kształcenia bez wątpienia przoduje surdopedagogika i tyflopedagogika – studia te pozwalają uzyskać niezbędne kwalifikacje do pracy z uczniami z dysfunkcjami słuchu (oraz wynikających z nich zaburzeń mowy) oraz z uczniami z dysfunkcjami wzroku.
Dla wszystkich osób zainteresowanych takimi kierunkami kształcenia, z pewnością bardzo interesująca okazuje się oferta Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego (placówka wpisana do ewidencji uczelni wyższych pod numerem 208 i posiada patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). W jej ofercie można znaleźć renomowane i cieszące się dużym uznaniem studia podyplomowe, których wiodącym walorem jest fakt, że prowadzone są w systemie zdalnym (online) w oparciu o naukę e-learningową.
Zarówno studia podyplomowe z surdopedagogiki, jak i studia podyplomowe z tyflopedagogiki pozwalają uzyskać kwalifikacje pedagoga specjalnego w zakresie kształcenia, wychowania oraz sprawowania rzetelnej opieki nad dziećmi i młodzieżą z dysfunkcjami słuchu lub wzroku (w zależności od kierunku). Uzyskane kwalifikacje potwierdzone są stosownym zaświadczeniem oraz dyplomem ukończenia studiów podyplomowych (dokumenty uzyskane przez absolwenta nie różnią się od dyplomu uzyskanego w trakcie standardowych studiów stacjonarnych). Studia podyplomowe online trwają 3 semestry. W trakcie studiów każdy uczestnik realizuje zgodny z ustawą program kształcenia, który obejmuje 350 godzin zajęć (w tym 120 godzin obowiązkowych praktyk w placówkach pedagogicznych lub w szkole).