Technika w szkole podstawowej i jej rola w rozwoju dzieci

Jednym z najważniejszych zadań szkoły jest przygotowanie uczniów do sprawnego funkcjonowania we wciąż zmieniającym się świecie. Ważne więc jest zrozumienie przez niego otaczającej go rzeczywistości i zasad jej działania a także – zdobycie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i realizowania wyznaczonych zadań. Bardzo pomagają w tym zajęcia techniczne

Technika – przedmiot, który rozwija

W miarę rozwoju technologicznego coraz większą rolę odgrywa dobre przygotowanie techniczne – umożliwia ono bezpieczne i skuteczne korzystanie z rozwiązań technicznych, z którymi uczniowie stykają się w codziennym życiu. Dodatkowo, zajęcia techniczne wpływają znacząco na rozwój kreatywności i umiejętność samodzielnego tworzenia różnych konstrukcji zgodnie z założonym wcześniej planem – co przekłada się na rozwinięcie cech niezbędnych niemal w każdym zawodzie.

Podczas nauki uczniowie nabywają umiejętności analizowania najbliższego otoczenia od strony zastosowanych w nim rozwiązań technicznych, poznają je i zdobywają możliwość ich stosowania w codziennym życiu. Ma to za zadanie wykształcenie w uczniach umiejętności realizacji praktycznych działań technicznych – to poprzez ich wykonywanie młodzi ludzie uczą się dostrzegać w swoim otoczeniu elementy środowiska technicznego i zdobywają wiedzę na temat ich funkcjonowania. Podstawy mechaniki to rozwijanie wyobraźni, planowania i myślenia logicznego w jednym – a tak znaczącym – przedmiocie.

Studia podyplomowe - Nauczanie techniki

Kto może nauczać techniki?

Nauczanie tego przedmiotu jest wyzwaniem dla każdego nauczyciela, który pragnie praktycznie rozwijać ciekawość wśród najmłodszych. Aby móc to robić, niezbędne są następujące kwalifikacje:

  • studia minimum I stopnia na kierunku zgodnym z przedmiotem: technika oraz przygotowanie pedagogiczne, lub
  • studia minimum I stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu: technika, oraz przygotowanie pedagogiczne, lub
  • studia minimum I stopnia na kierunku innym niż wymienione powyżej, studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu: technika, oraz przygotowanie pedagogiczne.

Jak widać, nie tylko osoby z technicznym wykształceniem mogą wprowadzać w świat techniki szkolną młodzież – jeżeli posiadasz zacięcie techniczne lub chęci do prowadzenia takich zajęć, rozwiązaniem jest ukończenie studiów podyplomowych technika. Kierunek Nauczanie techniki przygotowuje pedagogów do pracy w szkołach, prowadzenie zajęć z techniki, wskazuje również odpowiednią metodykę nauczania. 

Studia przeznaczone są również dla tych nauczycieli, którzy chcą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie i potencjał, oraz wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy wobec zmian zachodzących w edukacji i kształceniu nauczycieli. Nauczanie kolejnego przedmiotu to szansa rozwoju również dla pedagogów.

Dołącz do nas, by otrzymywać
więcej materiałów specjalnie dla Ciebie!

NEWSLETTER

Stawiasz na ciągły rozwój? My też! Zapisz się, by mieć stały dostęp do najnowszych informacji i wskazówek dotyczących zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Zapisuję się do newslettera i wyrażam zgodę na otrzymywanie od Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na podany adres e-mail informacji handlowych/marketingowych dotyczących oferowanych za pośrednictwem Serwisu produktów i usług (w tym nowych kierunków studiów, promocji oraz rabatów) na zasadach określonych w www.studia-online.pl/polityka_prywatnosci.